Meyvesi Kadın Bedenine Benzeyen Ağaç: Nareepol Ağacı

24 Şubat 2020

Meyve veren bir ağaç düşünün. Siz ağacın dalına uzaktan baktığınızda ağaçta asılı küçük oyuncak kızlar görüyorsunuz ve direk gözlerini ovuşturup tekrar bakıyorsunuz ama yine aynı.
1
Sonra bunların dini bir tören veya inanç gereği oraya asıldığını düşünüyorsunuz ama yanına gittiğinizde bir bakıyorsunuz ki kadın bedenine benzeyen bir meyve ve siz ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz.
2
İmkansız denen hikayelerin giriş bölümü gibi oldu değil mi? Ama itiraf edelim ki gerçekte böyle bir meyve var ve siz böyle bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bu ilginç meyveyle ilgili tam donanımlı bir bilgi edinemesekte bulabildiğimiz bilgiler çerçevesinde size anlatacağız.
3
Nareepol ağacının verdiği kadın bedenine benzeyen meyve genellikle Tayland ile sınır ülkeleri Sri Lanka ve Himalayalar'da yetişir.
4
Nareepol ağacının orijinali aslında Bankok’un 500 km ilerisinde yer alan Petchaboon bölgesinde bulunuyor.
5
Adının nareepol olmasındaki sebep; “nare” Tayland dilinde “kadın” anlamına geliyor. Bu nedenle ismine Türkçe karşılığı “kadınağacı” olan “nareepol” koymuşlardır.Ağaç 20 yılda bir çiçek açar.
6
Nareepolün meyveleri ayrıca yeni bir iş kaynağı oldu. Yerli halk bu meyveleri kurutup biblo haline getirip satıyor. Zamanında dini yazıtlara konu olan nereepol ağacı şimdilerde bilimsel makalelerin konusu oldu.
7
Kadın bedenine benzeyen bu meyve dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra taş görünüşüne dönüşüyor. Ağaçtan koparıldıktan sonra her ne kadar görüntüsü bozulsa da lezzetini kesinlikle kaybetmiyor. Meyvenin sadece içi yenilebiliyor. Tadı hem ekşi hem de tuzlu.
8
Kadına benzer dış görünüşe sahip meyveleri olan bu ağaçla ilgi birbirinden farklı efsaneler ortaya atılmıştır. Triphum adlı eski bir kitapta bu ağaçla ilgili şunlar yazar: “ Bu ormanın ötesinde olan ormandaki ağaçların meyvesi kadın şeklindedir.
9
Bu ağaçların meyveleri çok güzeldir. Bunlar 16 yaşındaki kızlar gibidir. Onları görenler onlara aşık olur, meyveler yere düştüğünde kuşlar ayıların bala saldırması gibi meyveye saldırırlar.”
10