Metabolizmanızı Hızlandıracak Besinler

28 Temmuz 2015

Kilo vermenin başlıca koşullarından olan metabolizma hızı, yaşam faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için gereken enerjinin sentezlenmesidir. Hızlı bir metabolizmaya sahip kişiler daha çok kalori yakarlar.
Ancak kahvaltı yapmadan güne başlamak, uzun süre aç kalmak ve hareketsizlik gibi durumlar metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. 
1
YEŞİL ÇAY 
İçeriğindeki kafein nedeniyle vücut sıcaklığının yükselmesine ve dolayısıyla kalori yakımına yardımcı olur. Diyet listelerinin olmazsa olmazı yeşil çayın, kilo verimini desteklemek amacıyla günde 1 fincan içilmesi önerilmektedir. 
2
TARÇIN
Uzun süre tokluk hissi sağlayan ve kan şekeri seviyesini düzenleyen tarçın, yeşil çay gibi vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakılmasını sağlar.
Tarçını herhangi bir tatlandırma kullanmadan çay, kahve ve yoğurdun içine katarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda elma veya diğer meyvelerin üzerine serpiştirerek bir ara öğün olarak kullanabilirsiniz. 
3
KETEN TOHUMU
Keten tohumu metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini kolaylaştıran besinlerden biridir. Keten tohumunu bir kase yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Ardandan mutlaka 2 bardak su içiniz. Keten tohumu, midede su ile karıştığında şişer ve bu nedenle tokluk hissi verir. 
4
YULAF EZMESİ
Hemen hemen her diyet listesinde görebileceğiniz uzun süre tok tutan ve lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Su veya süt ile tüketebilirsiniz. Tüketirken tarçın ilave edebilirsiniz. Böylece tadını daha çok seveceksiniz. 
5
ACI BİBER
Acı biber, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerdendir. Uzun süre tok tutar ve 3 saat boyunca metabolizmanızın 1.2-2 katına kadar yükselmesini sağlar. Aynı zamanda “zayıflatıcı acı biber hapı” şeklinde zayıflatma ilaçları satılmaktadır. 
6
ZENCEFİL
Yemeklerden sonra tüketildiği takdirde metabolizmanın %20 daha fazla çalışmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı arttıran çayların ve diyet çaylarının olmazsa olmazlarındandır. 
7
LİFLİ YİYECEKLER
Lifli besinler sindirim sırasındaki enerjiyi arttırarak metabolizmanın hızlanmasının sağlar. Lifli besinler sindirim sisteminde oluşabilecek sorunları engellerken uzun süre tok tutar.
Brokoli, ıspanak, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, badem, fındık, portakal, greyfurt ve elma gibi besinler bol lifli besinler arasındadır. 
8
KAHVE
Kahvenin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Ancak içerisinde ekstradan kalori içermemesi gerekmektedir. 
9
YAĞSIZ SÜT
Karın bölgenizdeki kilolardan şikayetçi iseniz yağsız süt tüketimi ile içerisindeki kalsiyum ve protein metabolizmanızın hızlanmasını sağlarken bel ve karın çevrenizdeki yağların yakımını kolaylaştırır. 
10
YUMURTA
Uzun süre tok tutma özelliğiyle bilinen haşlanmış yumurta, yüksek oranda kalori içermesine rağmen içeriğindeki protein seviyesi nedeniyle metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.
Diyet listelerinin en başında bulunan yumurtayı kahvaltılarınızdan eksik etmeyiniz.
11
KARPUZ
A ve C vitamini almanızı sağlayan, yüksek oranda su içermesinden dolayı tokluk hissi veren ve dolayısıyla metabolizmanızı çalıştıran bir besin kaynağıdır.
Yaz aylarının olmazsa olmazı karpuzu hem serinlemek hem de metabolizmanızın hızlanması için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. 
12
SU
Uzmanlar her gün düzenli olarak 2 litre su içilmesi  gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle vücudumuz bol suya ihtiyaç duyar.
Soğuk su tüketildiğinde vücudumuz vücut ısısını dengelemek için daha çok enerji harcar ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. 
13