Mers Virüsünü 10 Adımda Tanıyalım

09 Kasım 2015

Mers Nedir?
Açılımı Ortadoğu Solunum Yetmezliği olan bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalık tek pozitif RNA sarmallı, orta büyüklükte virüsler olan coronavirüsler tarafından oluşuyor.
1
Mers- CoV Kaynağı Nedir?
Virüsün kaynağı tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte bulaşma dönemi, kuluçka dönemi ve bulaştırıcılık süresi de kesin olarak bilinmemektedir. Ancak virüsün hayvansal kaynaklardan geldiği düşünülmektedir. Mers virüsü insanların haricinde, Katar, Umman, Mısır ve Suudi Arabistan'da develerde görülmüştür. Özellikle yarasalarda Mers virüsüne rastlanmıştır.
2
Mers Nasıl Yayılır?
Mers hastalığı, virüsü taşıyan kişilere yakın temasta bulunan kişilere bulaşabilir. Hastalık bir de hastanelerde, sağlık kuruluşlarından da insanlara bulaşabilir. Kişiden kişiye nasıl bulaştığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bununla ilgili araştırmalar sürmektedir. Hastalığın nasıl yayıldığını anlamak için bu araştırmaların sonuçlarını görmek gereklidir. Mers virüsünün görüldüğü kişilerde solunum yolu hastalığı bulguları görülmüştür.
3
Mers Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Virüs 2- 14 gün arasında yerleşir. Mers virüsünü taşıyan kişiler de ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal ve bulantı gibi semptomlar görülür. Mers hastalığına sahip kişilerin % 21' inde hiçbir belirti görülmeden hastalık gelişmiştir veya belirtiler çok hafif şekilde, soğuk algınlığı şeklinde görülmüştür. Bazı kişilerde ise çok ciddi belirtiler gözlemlenir. Mers hastalığını yaşayan kişilerin % 30'u hayatını kaybediyor. 50 yaş üstü mers virüsü taşıyan kişilerin % 38' i ölürken, 60 yaş üzeri kişilerin % 75' i ölümle sonuçlanıyor.
4
Kimler Hastalığı Ağır Geçirir?
İlk önce ciddi bir hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, diyabeti olan, kanser olan, kalp ve böbrek hastalığı olan kişilerde hastalık ağır geçer.
5
Mers Virüsü Vakalarında Olası ve Kesin Vaka Tanısı Nasıl Konulur?
Solunum yetmezliği, akciğer infltrasyonları görülen ülkelere seyahat eden kişilerde ve bu kişilerle yakın temasta bulunan kişiler olası vaka olarak tanımlanır. Olası vaka tanımına uymuş olan olgularda laboratuvarda incelenerek kesin vaka olarak tanımlanır.
6
Mers Virüsünün Laboratuvar Belirtileri Nelerdir?
Lökopeni, alt ve ast yükseklikleri, Ldh yüksekliği, Dıc ve hemoliz bulguları görülür. Olguların büyük bir kısmında büyük patolojilere rastlanmıştır.
7
Mers Virüsünü Taşıyan Kişiyle Yakın Temasta Bulunulursa Ne Yapılması Gerekir?
Eğer mers virüsünü taşıyan kişiyle yakın temasta bulunulursa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gereklidir.
8
Mers Virüsü Hastalığının Tedavisi ve Aşısı Var Mıdır?
Hastalığın ne bir tedavisi ne de aşısı vardır.
9
Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?
Mers virüsü taşıyan bir kişiyle karşılaşıldığında gerekli enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulamanız gereklidir.
10