Menekşelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

04 Aralık 2015

Masum bir çiçek olan menekşeler, doğrudan güneş ışığı istemezler. Çok soğuk ve çok sıcak havalar, çiçeğin yapraklarına zarar verir.
1
Masum menekşeler, hava akımlarından çok kolay etkilendiğinden dolayı, çok dikkat edilmelidir. Hava akımının fazlaca olduğu ortamlarda bırakılmamalıdır. Kış aylarında ise bulunduğu ortam 15 derecenin altına düşmemelidir.
2
Kış mevsiminde menekşeler, soğuktan korunmalı ve kesinlikle susuz bırakılmamalı; yaz aylarında ise bitkinin su ihtiyacını gidermek için haftada 2 kere su verilmelidir.
3
Sulama yapılırken dikkat etilecek noktalardan biri de suyun bitkinin her tarafına ulaşmasıdır. Eşit miktarlarda su verilmelidir.
4
Menekşeleri suladıktan sonra, tabağında fazla su kalınmaması en önemli kriterlerdendir. Sulama yapılırken, aynı günlerde ve aynı ölçülerde su verilmelidir.
5
Menekşelerde büyük değişiklik olmadığı zamanlarda, sulama için kullanılan kap ve ölçü değiştirilmemeli, aynı ölçülerde devam ettirilmelidir.
6
Menekşenize kış mevsiminde direkt musluktan alınan soğuk suyu dökmeyin. Mutlaka oda sıcaklığında bekletilmeli ve ılık olmalıdır.
7
Çok sayıda saksı değiştirmek, menekşelerin gelişmesini engelleyen en önemli unsurlardandır.
8
Menekşenin çoğaltılması, köklerinden ayrılma yöntemi ile gerçekleşir. Bitkinin kökü çıkarılır ve üst kısımlara doğru uzayan kısımlarda, yeni bitkiler ortaya çıkmaktadır.
9
Bu şekilde menekşelerinizi farklı saksılara dikerek yeni çiçekler oluşturabilirsiniz.
10