Mekke'de Gezip Görmeniz Gereken Yerler

09 Ocak 2016

Grand Mosque / Mekke
Hem görsel güzelliği, hem de manevi güzelliği ile görenleri büyülemektedir. Tavaf alanına girildiği andan itibaren, başka dünyalara gideceğiniz, Müslümanlık için en harika yerlerdendir.
1
Safa to Marwa / Mekke
Mekke'de Safa ve Merve arasındaki mübarek yerdir. Binlerce insan, bu deneyimi ve mutluluğu yaşamak için beklemektedir. Zemzem suyu içmeden geri dönmeyin.
2
Hacer-ül Esved / Mekke
Kabe kapısının yanında bulunan mübarek bir taştır. İnsanların dokunmak ve öpmek için çaba sarf ettiği bu taşa dokunmak, yoğunluktan dolayı pek mümkün olmamaktadır.
3
Jabal al noor / Mekke
Ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerdendir. Vazifenizi yapın ve Mekke'yi seyrederek, dua edip sabahlayın. Tırmanışı biraz zordur ama emeğinize değecektir.
4
Abraj Al-Bait Towers / Mekke
Mekke'de görülmesi gereken yerlerdendir. İçerisinde çok sayıda mağazaların, otelin ve restoranların bulunduğu yerdir. Mutlaka ziyaret edilmeli...
5
Taneem Mescidi / Mekke
Mekke'de ziyaret edilmesi gereken ibadethanelerdendir. Çok fazla sayıda ziyaretçiye kapısını açmasına rağmen bakımsızdır ve yeterince temiz değildir. Müslümanlığa yakışır güzelliktedir fakat temizlik konusunda kesinlikle yetersizdir.
6
Station of Ibrahim / Mekke
Kutsal Kabe'nin yanında bulunan, Tavaf edilmesi ve namaz kılınması gereken, çok kalabalık yerlerdendir. Hızlı bir şekilde yapmaya çalışmalısınız.
7
Makkah Mall / Mekke
Kocaman bir alışveriş merkezidir ve içerisinde en iyi dünya markaları bulunmaktadır. Fiyat olarak pahalı olmasına rağmen, görülmeye değer...
8
Akabe / Mekke
Akabe Mescidi veya Biat Mescidi diye adlandırılan bir yerdir. Mescidin bulunduğu yerde, yaşanan tarihi bir olaydan dolayı sürekli yenilenmektedir. Medine'den hac mevsiminden gelen sahabilerin, Resulullah (s.a.s) ile buluşarak, biat edilen yerdir. Mekke'de bulunanların kesinlikle görmesi gereken yerlerdendir.
9
Arafat / Mekke
Mekke'ye 20 km uzaklıkta bulunan düz ovadır. Hac yapmak için şehirde bulunan müslümanlar, meydanda Allah'a tevbe ederler ve günahların affını isterler. Mutlaka gelinmesi gereken yerlerdendir.
10
Mina / Mekke
Mekke-i Mükerrem'e doğru ilerlerken, Müzdelife'den sonra ulaşılan yer Mina'dır. Çevresi dağlar ile çevrili yerlerdendir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
11
Hira Dağı / Mekke
Mekke-i Mükerreme ile Mina arasındaki bir dağdır ve önem olarak da ilk vahiyin geldiği yerdir. Çevresi dik dağlarla çevrilidir. Mutlaka görülmelidir.
12
Hüdeybiye / Mekke
Resulullah (s.a.s)'ın Mekke müşrikleri ile birlikte anlaştıkları en önemli yerlerden biridir. Şimdiki zamanlarda ise Eski Cidde Yolu üzerinde bulunan yerdir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
13
Mescid-i Haram / Mekke
Yeryüzündeki ilk ibadet yerlerindendir. Farklı zamanlarda hem yeniletmek hem de genişletmek amaçlı, yıkılıp tekrar yaptırılmıştır. 1973 yılında tamamlanmış ve Mescid-i Haram son halini almıştır.
14
Müzdelife / Mekke
Mina ile Arafat arasındaki, 12 kilometrelik bölgeye Müzdelife ismi verilir. Çokça ibadet yapılması uygun görülen bir meydandır. Şeytan taşlamada kullanılan taşların toplandığı yerdir.
15
Nemire Mağarası / Mekke
Arafat'ta olan büyük camidir. Şehirde mutlaka görülmesi ve gezilmesi gerekir.
16
Sevr Mağarası / Mekke
Kabeye 4 kilometre uzaklıktaki dağın zirvesinde bulunan bir mağaradır. Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye, Hz.Ebubekr ile gizlendikleri mağaradır. Mutlaka görülmelidir.
17
Hz. Peygamber'in Evi / Mekke
Peygamber Efendimiz'in doğdu ev olarak bilinen, şimdilerde ise kütüphale olarak kullanılan binalardandır. Mutlaka ziyaret edilmelidir.
18
Cennet-ül Mualla
İslamiyet öncesi zamanlarda, Mekke'nin mezarlığıdır. Kabe-i Şerif'e yakklaşık 2 kilometre mesafededir ve mutlaka görülmesi gerekir.
19
Cin Mescidi / Mekke
Hz. Muhammed'in Cin Kavimi ie görüşerek, namaz kıldığı yerlerdendir. Cin Suresi burada nazil oldu ve inşa edilen yapıya da Cin Mescidi adı verilmektedir.
20