Mardin'de Gezilmesi Gereken Yerler

02 Mayıs 2016

Gurs Vadisi
Güneydoğu'nun saklı cennetlerinden biri olan Gurs Vadisi, şehrin en önemli yerlerindendir. Mardin'in Kızıltepe sınırları içerisinde bulunan vadi, turistlerin ilgisini çekmektedir.
1
Kırklar Kilisesi
Şehrin en önemli tarihi kalıntılarından biri olan kilise, 6. yüzyılda yapılmıştır. Mardin'de mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Geniş avlusu, baskı perdeleri ve çan kulesini görmeden şehirden ayrılmayın.
2
Mor Dimet Manastırı
Mardin'in Savur ilçesine bağlı olan Dereiçi Köyü'nde yer alan manastır, şehre gelen herkesin ilgisini çekmektedir. Mutlaka görülmeli ve fotoğraf çekilmelidir.
3
Dara Harabeleri
Mardin'in görülmesi gereken önemli yerlerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar gelen kalıntılar ile dikkatleri üzerine çeken harabeleri mutlaka görmelisiniz.
4
Şah Sultan Medresesi
Şehrin tarihine ışık tutan, en önemli yapılardandır. Ulaşım konusunda zorluk çekmeyeceğiniz, Tekke Mahallesi'nde bulunan medreseyi mutlaka görmelisiniz.
5
Savur Kapı Medresesi
Şehir merkezinde bulunan, ulaşımı çok kolay olan medresedir. Tarihi yapısı ile dikkat çeken yeri mutlaka görmelisiniz.
6
Hatuniye Medresesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski medreselerindendir. Zengin tarihi ile dikkat çeken yeri mutlaka görmeli ve bol bol fotoğraf çektirmelisiniz.
7
Sabancı Kent Müzesi
Mardin'in Savurkapı Mahallesi'nde bulunan, bakımlı ve dikkat çekici müzedir. Kesinlikle görülmeli.
8
Marin Merdis Kalesi
Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan kale, şehrin en önemli tarihi yerlerindendir. Eskihisar Köyü'nde bulunan kale ile ilçe arasında yaklaşık 15 km mesafe bulunmaktadır. Mutlaka görülmeli.
9
Mardin Müzesi
Mardin Müzesi, şehrin önemli simgelerindendir. İlk olarak, 1985 senesinde patrikhane olarak hizmet veren yer, şimdilerde müze olarak hizmet vermektedir. Mutlaka görülmeli.
10