Lösemi Belirtileri Nelerdir?

22 Eylül 2015

Halk arasında “kan kanseri” olarak nitelendirilen lösemi, kemik iliğindeki kan hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. 
1
Löseminin daha çok çocuklarda görüldüğüne dair bir algı olmasına karşılık lösemi, çocuk hastalara oranla yetişkinleri çok daha fazla etkileyen bir hastalıktır. Konulan teşhislerin birçoğu 50 yaş üzerindeki hastalara aittir. 
2
Löseminin başlıca belirtileri halsizlik, çabuk yaralanma, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen morluklar, lenf bezlerinin şişmesi ve ateşle birlikte gece terlemeleriyle görülmektedir.
3
Özellikle kronik lösemi hastalarında herhangi bir belirti vermeyen lösemi, rutin kan testleri sırasında teşhis edilmektedir. 
4
Akut lösemide ise halsizlik, kilo kaybı, kanamalar, çabuk yorulma, kemik ağrıları ve eklemlerde meydana gelen şişkinlikler gözlemlenebilir.
5
Yapılan tetkik ve muayenelerde lenf bezlerinde, karaciğerde ve dalakta büyüme görülür. 
6
Karaciğer ve dalak şişmesine bağlı olarak mide ve karın bölgesinde şiddetli ağrılar ile birlikte şişkinlik meydana gelebilir.
7
Löseminin gözle görülebilen belirtilerinden bir diğeri ise ten renginde meydana gelen soluklaşmadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen morlukların yanı sıra en çok gözlemlenen belirtilerden bir diğeri ise soluk ten rengidir. 
8
Löseminin derecesine bağlı olarak nefes darlığı ve kalp çarpıntısı gözlemlenen belirtiler arasındadır. 
9
Lösemi belirtilerinden olan aşırı kilo kaybının bir diğer nedeni ise iştahsızlıktır. Halsizlik ile birlikte gelen iştahsızlık akıllara kanser şüphesini getiren belirtilerdendir.
10