Letonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

21 Aralık 2015

Old City Riga (Vecriga) / Riga
Eski binaları ve meydanları ile göz alıcı bir yerdir. Şehrin kendine özgü güzelliği ve verdiği huzuru kolay kolay başla yerde bulamayacaksınız. Deniz ürünlerini mutlaka deneyin. 
1
Alberta Lela / Riga
Binanın mimari figürlerinden etkleneceğiniz, sanatsal harikadır. Kimisine göre farklı, kimisine göre ilgi çekici olan bu bina görülmeye değerdir. Muhteşem bir manzaraya sahiptir.
2
Riga Town Hall Square / Riga
Belediye binası ile çevrelenen harika bir meydandır. İstemeseniz bile mutlaka uğrayacağınız yerlerdendir. Riga'nın olmazsa olmazlarındandır. Meydanda bulunan kafelerde oturup çevreyi izleyebilirsiniz.
3
Dzintari Forest Park / Jurmala
Çocuklar için harika bir oyun alanıdır. Tertemiz hava, masmavi gökyüzü ve sıcacık insanların bulunduğu yerdeki huzur, çok iyi gelecektir.
4
Jurmala Beach / Jurmala
Kesinlikle yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Aileniz ve arkadaşlarınızla beraber çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Kilometrelerce uzunluktaki kumlı plajıyla görenleri hayran bırakıyor. 
5
Latvian National Opera / Riga
Binanın yapımı ve bakımı, görenleri hayran bırakıyor. Binanın içerisindeki akustik harikadır ve "opera burada dinlenir" dedirtecek niteliktedir. 
6
House of Blackheads / Riga
Geniş bir meydandır ve bu evler gerçekten birer mimari harikadır. Çevresinde hayata kısa bir mola verip, sokak sanatçıları dinleyebilir, güzel zaman geçirebilirsiniz.
7
Jugenda Stila Nami / Riga
Riga'nın tarihi merkezlerinden biridir ve kısacası harika bir mimariye sahiptir. Şehirde bulunanların ilgisini çekmektedir. Mutlaka görümelidir.
8
View of Riga from St Peter's Church Tower / Riga
Kuleye varınca bir kaç merdiven çıkın ve asansöre binin. Tepeden izleyeceğiniz manzara ile büyülenmemeniz elde değildir. Mutlaka görülmesi gerekir.
9
Rundale Palace Museum (Rundales Pils) / Bauska
1700'lü yıllarda İtalyan mimarlar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Barok mimari örneğidir ve eşsiz bir binadır. Arka kısmındaki bahçe, ilkbahar ve sonbahar aylarında mükemmel görünmektedir. Mutlaka uğrayın.
10
Latvian Ethnographic Open Air Museum / Riga
Ailece güzel bir macera geçirmek isteyenlere için güzel bir öneridir. Özel peynirlerden yiyebilir, şarapların tadına bakabilirsiniz. Güzel hediyelikler de getirebilirsiniz. Mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir.
11
Central Market (Centraltirgus) / Riga
Alışveriş yapabileceğiniz çok güzel bir markettir. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Uğramanız ve alışveriş yapmanız tasviye edilir.
12
Vermanes Park / Riga
Şehrin ortasında bulunan park ve parkın ortasında geçen kanal, size harika bir ortam yaratmaktadır. Piknik yapabilir, çimlere uzanabilir, bisiklet sürebilirsiniz. Kayık ve kano turları da bulunmaktadır.
13
St. Mary's Dome Cathedral / Riga
Ülkenin tarihi kiliselerindendir. Geniş bir meydanda yer almaktadır ve görülmeye değerdir. Çevresini dolaşmayı ihmal etmeyin.
14
Musee Art Nouveau / Riga
Mükemmel bir dekora sahiptir. Özellikle müzenin girişi küçük ama ettkileyicidir. 
15
Mezaparks / Riga
Dinlenmek için en iyi yerlerdendir. Çok iyi bakılmış ve çocuklar için uygun yerlerdendir. İçerisindeki göl görülemeye değerdir. Uğramanız önerilir.
16
Kgb Building File No. 1914 / 2014
Hücreler, sorgulama odaları ve mutfağı ile beraber el değmemiş, otantik bir his vermektedir. Turlar düzenlenmektedir. Kesinlikle bu deneyimi yaşamalısınız.
17
Jauniela / Riga
Muhteşem oymaları, resimleri ile nefes kesici mimariye sahiptir. Mutlaka görülmeli ve fotoğraf çekilmelidir.
18
Riga Zoo / Riga
Bakımlı hayvanlar arasında geçireceğiniz günü, unutmayacaksınız. Hayvan çeşitliliğine bayılacaksınız. Gelmeden şehirden ayrılmayın.
19
Pilsetas Kanals / Riga
Kanalınn her iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri görmelisiniz. Köprüde asma kilitleri görecesiniz. Evlenmiş kadınlar, buraya kilit takmakta ve anahtarlarını suya atmaktadır. Mutlaka görmelisiniz. Kanalda tekne turu da öneriler arasındadır.
20