Lamborghini Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

23 Mart 2019

Dünya Savaşı sona erdiğinde, Ferruccio Lamborghini Santa Agata’ya dönerek burada ilk Lamborghini aracı olan traktörü üretmiştir.
1
Ferruccio Lamborghini ilk Ferrari’sini aldığında, markanın sunduğu kötü servisi karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. 2. Dünya Savaşı sırasında ise hayatı boyunca her zaman otomobil motorlarına karşı özel bir ilgisi olan Ferruccio Lamborghini, araç mekanizmalarında yaşanan arızalara bulduğu doğaçlama onarımlarla insanlar tarafından takdir edildi. Bu olayların bir sonucu olarak da günümüzün en iyi markalarından biri olan Lamborghini kurulmuş oldu.
2
Turin Otomobil Show’unda seyirci karşısına çıkartılan ilk Lamborghini’nin üretimi tamamlanamadığı için araç bir motora bile sahip değildi. Bu yüzden şirket durumu idare edebilmek için motorun yerine birkaç demet tuğla koydu ve motor kaputu gösterim sona erene kadar kaldırılmadı.
3
55 sene önce bir Miura’ya; ancak Dean Martin, Frank Sinatra ve Rob Stewart gibi çok ünlü ve zengin isimler sahip olabiliyordu. Hatta Frank Sinatra yapmış olduğu bir söyleşide, eğer bir kişi olmak istiyorsanız bir Ferrari satın alacağınızı, ancak zaten çoktan bir kişi olmuşsanız bir Lamborghini’ye sahip olacağınızı, söylemişti.
4
2005 yılında İtalyan polisleri, suçluları kovalamak için yeni bir model olan Lamborghini Gallorado’yu kullanmaya başladılar. Son teknoloji polis araç-gereçleriyle donatılmış olan bu otomobilde, ayrıca organ nakillerinde ulaşım için kullanılabilecek bir de soğutucu kasa bulunmaktadır.
5
Biliyoruz ki doğadaki canlılardan ilham alınarak yapılan uçak, araba, gemi gibi birçok değişik araç bulunuyor. Lamborghini de Aventador’un tasarımında ilham kaynağı olarak üzerine basınca kötü koku yayan, yeşil renkli ve tüylü bacaklı böcekler örnek alınmış.
6
Lamborghini Murcielago’nun Murcielago SV isimli yeni bir versiyonu bulunuyor. Süper hızlı anlamına gelen Murcielago SV, el yapımı olup; kapıları ve çatısı hariç tamamı karbon fiberden yapılmış aracın üretiminde tam 130 kişi çalışmıştır.
7
Ferruccio Lamborghini marka logosunda, kendi burcu olan boğa burcu simgesini kullanmıştır. İşte bu yüzden de Lamborghini’nin birçok modelinde Miura, Gallardo, Diablo, Murcielago gibi boğa isimleri kullanılmıştır.
8
Bertone tasarım evinin kurucusu, Countach isimli arabayı gördüğünde ilk tepkisi, argo dilde bir kıza laf atarken kullanılan "vay be, şuna bak..." gibi anlamlara gelen Countach kelimesini vurgulu bir şekilde söylemişti.
9
Arabaların hükümdarı olarak anılan ve yalnızca 9 adet üretilen Lamborghini Veneno Roadster, dünyanın en pahalı spor otomobili olup, değeri de tam 4.5 milyon dolardır.
10
Şüphesiz yollarda kullanabileceğiniz bir Lamborghini Aventador’a sahip olmak büyük bir ayrıcalıktır. Lamborghini, bunu düşünenler için kusursuz bir tasarım yaparak, 1.3 milyon dolar değerinde olan Aventador teknesini üretmiş.
11
Lamborghini Kış Akademisi, hiç şüphesiz gidebileceğiniz en ayrıcalıklı sürücü kurslarından biri. Zira, burada 700 beygir gücündeki muazzam araçlarla, Alplerin karlı dağlarında harika bir sürüş deneyimi yaşıyorsunuz.
12
Dünyadaki en hızlı Lamborghini saatte 370 km yapabilen Muricelago R-GT’dir. Eğer bu hız karşısında şaşırmadıysanız, sizi bu dünyada ne şaşırtabilir bilemiyorum.
13
İlk başlarda bağımsız bir şirket olan Lamborghini, daha sonra 1998 yılında Volkswagen tarafından satın alındı.
14
Iron Man filmindeki ünlü karakter Tony Stark, bir mağarada ark reaktörü denilen nükleer bir zırh icat etmişti. İşte Ferruccio Lamborghini’de tıpkı Tony Stark gibi, 2. Dünya Savaşı sırasında izole edilmiş Rodos Adalarında mahsur kalarak, yalnızca ufak tefek aletleriyle etkileyici makineler üretmeyi başarmıştır. Yani, Ferruccio Lamborghini bir nevi gerçek hayattaki Tony Stark olmuştur.
15