Kulak Ağrısına Doğal Çözümler

27 Ağustos 2015

Genellile geceleri kendini gösteren kulak ağrıları, yetişkinlerin yanı sıra bebeklerde de görülebilen bir durumdur. Orta ve dış kulak iltihaplarından dolayı meydana gelen kulak ağrıları aynı zamanda kafada meydana gelen herhangi bir sorunun belirtisi veya sonucu olarak görülebilir.
Kulak ağrılarının nedenlerinden diğerleri ise; soğuk algınlığı, sinüzit, diş çürükleri, kulak temizliğinin ihmali, kulak basınçları, deniz ve havuz suyundaki kirliliklerdir.
1
Kulak ağrılarında vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmalısınız. İhmal etmeniz durumunda daha büyük sorunların meydana gelmesine neden olabilir. 
2
Orta kulak iltihabı olarak adlandırılan ve geniz bölgesinde bulunan öztakinin tıkanmasından dolayı meydana gelen ağrılar için çiğneme ve yutkunma gibi hareketlerde bulunun. Bu tip çene egzersizleri öztakinin açılmasına yardımcı olacaktır. 
3
Kulaklarınızı soğuktan koruyun. Özellikle kış aylarında ve rüzgarlı havalarda kulaklarınızın rüzgardan direk olarak etkilenmesinden kaçının. Kulaklarınızı şapka veya atkı ile kapatın.
4
Sigara kullanımına bir süre ara verin. Sigaranının dumanı kulak ağrılarınızın artmasına neden olur. 
5
Kulak ağrılarının tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise kulağı sıcak tutmaktır. Kurutma ve fön makinasının yanı sıra ısıtılan bir havluyu kulağınıza tutarak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. 
6
Kulak ağrısını tetikleyen unsurların başında kulak temizleme çubukları ve sık sık kaşıma gelmektedir. Kulaklarınızı kulak temizleme çubuğu ile temizlemekten ve sık sık kaşımaktan kaçının. 
7
Rastgele veya kulaktan dolma bilgilerle kulak damlaları kullanmayınız. Öncesinde mutlaka doktorunuza danışınız. Kulak damlarınının yanı sıra zeytin yağı veya limonlu su ile tedavi uygulayabilirsiniz.
Zeytinyağına batırdığınız pamuk ile kulaklarınızı ovabilir veya saf suya damlattığınız 1-2 damla limon suyunu kulaklarınıza damlatabilirsiniz. 
8
Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemekten kaçının. Kulağınızın daha çok yorulmasına ve kulak zarınızın zamanla zarar görmesine neden olabilir. 
9
Sağlık açısından oldukça önemli olan nane veya fesleğeni kulak ağrınızın tedavisinde kullanabilirsiniz. Nane ve fesleğenden tercih ettiğiniz herhangi birinin yapraklarını suda kaynatarak elde ettiğiniz sudan kulağınıza 1-2 damla halinde damlatın. Aynı zamanda nane yağını da kullanabilirsiniz.
10