Kuduz Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

12 Kasım 2015

Dünyada bitme noktasına gelmiş bir hatalıktır. Hayvanların ısırmasıyla, tırmalamayısla ve salyalarıyla bulaşır. Yakın zamanlardaki ihmaller sonucundaki ölümler, kuduza karşı tedbir alınmasını hatırlattı.
1
Türkiye'de en çok kuduz vakalarının göründüğü iller İzmir, İstanbul ve Ankara'dır. Dünya genelinde, yılda ortama 60 bin kişi, uyuz hastalığından dolayı ölmektedir.
2
Hayvanlardan insanlara, salya ve kan yoluyla bulaşan bir virüstür. Kuduzun bulaşabileceği hayvanlar, en başta rakun, tilki, çakal, yarasa, kedi ve köpek gibi memeli hayvanlardır. Kuduz hastalığının kuluçka süresi 4 gün ile birkaç yıldır ve vakalar genelde, 20-40 gün olarak görülmektedir.
3
Kuduz hastalığı, kafa bölgesinde, beyne ve sinirlere yakın ısırmalarda çok daha tehlikelidir. Hastalığın belirtileri; yüksek ateş, sanrılar görme, vücutta kasılmalar şeklinde görülmektedir. Kuduzun son dönemlerinde ataklar görülmeye başlar. Su içmek isteyen hastalar, boğulma tehlikesi geçireceği düşüncesinden dolayı su görünce korkar. 
4
İnsanlar kuduz hastalığına yakalandıktan sonra, tedavisi bulunmadığndan dolayı, ölümlerle sonuçlanır.
5
Kuduz hastalığının insandan insana bulaşması çok nadir görülmektedir. Dünyanın sadece 5 ülkesinde gerçekleşen 8 ayrı korneal transplantasyonudur. Korneal transplantaston yapılan kişilerde, kuduzdan dolayı hayatlarını kaybetme görüşmüştür. Bu olaydann sonra kornea nakli, katı kurallarla gerçekleştirilmektedir.
6
Kuduz hastalığı, hayvanların ağızlarından akıtarak bulaşmaz. Kuduz hayvanlar, anormal davranışla kuytu köşelere saklanmaktadır. Kendisine zarar verileceğinden dolayı korkar ve bu da sargınlaşmasına sebep olur. Ev hayvalarının aşıları tam olarak yapılmaktadır.
7
Hayvanlar tarafından ısırıldığınızda yapmanız gerekenler :
Size en yakın kuduz aşısı yapırabileceğiniz sağlık kuruluşuna gidin. Isırma olayından sonra 72 saat içerisinde, ilk aşının mutlaka olunmması gerekmektedir. Yaralanan bölge, bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bölgede oluşabilecek enfeksiyon azaltmaktadır.Yaralanma olayı, beyine yakın bölgede ise, aşının dışında kuduz immünglobulini yaptırılması gerekmektedir.
8
Kuduz aşısının dozları 0,3,7,14 ve 28. günlerde yapılmaktadır. Verilen aşı kartlarını dikkate alarak tam gününde gidilmesi gerekmektedir.Kısa zaman önce tetanoz aşısı olmadıysanız, ilk doz yapılacak aşınızda tetanoz aşısı da olmanız gerekir.Aşı yapıldığı süre boyunca alkol ve alkol ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir
9
En yakınınızda bulunan kuduz merkezini, sağlık müdürlüğünüzün web sitesinden öğrenmeniz mümkündür. 
10