Kredi Notu Yükseltmenin Püf Noktaları

23 Kasım 2015

Son yıllarda herkesin dilinden düşmeyen kredi notu, aslında hayatımıza kredilerin girdiği zamandan beri yer alan bir durumdur. Kullanılan kredi kartı, kredi notu üzerinde etki ediyor. Sonraki zamanlarda para ihtiyacınızdan sonra karşılaşacağınız bir durumdur. Geçmişteki ödemelerinizin temiz olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır.
1
Kredi notu, bankalarda eski dönem kayıtlarınızı simgeler. Bir programlama sistemidir. Ödeme sırasındaki disiplininizi gösterir ve daha sonra kredi çekmek istediğiniz zaman, size avantaj ya da dezavantaj sağlamaktadır.
2
Bankalardan yüklü bir miktar kredi almak isteyenler için öncelerde kefil gerekirdi fakat şimdiki zamanlarda kredi notunuza göre kredi çekebilirsiniz. Uzun lafın kısası, kredi notunuz sizin en büyük kefilinizdir.
3
Kredi kartınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, ödemelerinizde sorun çıkarmıyorsanız kredi notunuzu yükseltirsiniz. Kredi kartı kullanımı ile ilgili sorun yaşayanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bilinçsizce kullanılan kartlar yüzünden, başınız derde girebilir.
4
Özellikle alışveriş sırasında kredi kartı ile bilinçsizce alınan eşyalar, ödeme zamanı geldiğinde sizi şaşırtabilir. Borcunuz, size yüksek fiyatlarla geri döner. Böyle durumda da kartınızın asgari tutarını ödemek zorunda kalırsınız.
5
Asgari tutar ödemek, yapılan büyük yanlışlardandır. Hem yüksek faizle karşı karşıya gelirsiniz, hem de kredi notunuzu kötü etkilersiniz. Asgari tutar ödemek, yapılan alışverişin belli bir faiz karşısında ödeyeceğiniz en düşük ücrettir. Bankalar, asgari tutar ödeyen müşterilerini çok severler. Bunun sebebi de bitmek bilmeyen borcundan dolayıdır.
6
Kredi kartınızın borcunu sürekli ve eksiksiz ödediğiniz takdirde kredi notunuz yükselir. Bankalar size güven duyar ve borcuna sadık müşteri olursunuz. Borçlarınızın asgari tutarını ödeyenler ise kısa sürede bu durumu düzeltmelidir. Kredi kartının borcunu düzgün ödeyenlerin, kredi notu yükselmektedir. Borcunuzu ödemede zorlanıyorsanız yapılandırmaya gidilebilir. 
7
Banka hesaplarınız üzerinden eft ve havale gibi işlemler kredi notunuzu olumlu etkiler. İnternet bankacılığu kullanmak ve paranızı vadeli hesaba aktarmakda size yarar sağlayacaktır. Vadeli hesabınızda bulunan paranız, direkt olumlu bir etkidir.
8
Kredi kartınızın limitini arttırmak da kredi notunuzu olumlu etkiler. Kredi kartlarınız için limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz ama bu sırada harcamalarınıza ve ödemelerinize çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde kredi notunuzu kötü etkilersiniz.
9
Geçmi banka kayıtlarınız, notunuzu etkileyen faktörlerin başındadır. Aylık gelirini, eğitiminiz, mesleğiniz, medeni durumunuz, yaşınız, sahip olduğunuz mallar da kredi notunuzu etkileyen faktörlerdendir. Bankalardaki izleniminizi kötü etkilememeye çalışın.
10