Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Hatalar

14 Kasım 2015

Kredi Kartı Sözleşmesini Okumamak
Kredi kartına sahip olanlar, ilk olarak sözleşmede bulunan yazılı maddelere göz gezdirmeleri gereklidir. Kafanıza takılan herhangi bir yeri banka yetkilisine danışarak bilgi alın. Kartınızı sorun çıkmadan kullanabilirsiniz.
1
Zamanında Kredi Kartı Borcunu Ödememek
Alışverişlerinizde kullandığıız kart borcunuzu, zamanında ödemelisiniz. Kredide geçmişinize bakılarak oluşan sorun, zaman geçtikçe daha çok büyüycektir. Borcunuzun miktarını ve ödeme gününü kesinlikle takip etmeli ve en geç son ödeme gününde ödemesini yapmalısınız.
2
Sürekli Asgari Tutarı Ödemek
Bilinçli bir kart kullanıcısı, kartın asgari tutarını değil dönem borcunu öder. Eğer miktar fazla ise, ayda ödeyebileceğiniz miktar kadar harcama yapmalısınız. Ödemeniz gereken tutar, gelirinizin üzerindeyse hata yapmışsınız anlamına gelir.
3
Kredi Notunu Yükseltmeye Çalışmak
Kredi kartını, kredi notunuz yükselsin diye kullanmak yanlıştır. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girerseniz notunuz yükselmek yerine düşer. En önemli şey, ödeyecebileceğiniz kadar borçlanmalısınız. Bu sayede ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız.
4
Nakit Avans Çekmek
Nakit avans çekerek, büyük sorunlar çıkabilir. Kredi kartlarına tanımlanan parayı kullanarak, büyük yükün altına girerler. Nakit avans çekmek, kredi çekmek gibi birşeydir. Taksitle ödeyebileceğiniz sizi mutlu edebilir ama ödeyeceğiniz miktarı duyana kadar...
5
Kartın Kapatılmasına Sebep Olmak
Borçlar nedeni ile kapatılan kartlar,canınızı uzun süre sıkabilir. Borcunuzu ödemediğinz sürece, namalar size 1 veya 2 ay müsaade vermektedir ve sürekli borcunuzu ödemeniz gerektiğine dair uyarılar gelir. Ödenmemeye devam eden borçlar sebebiyle tebligat alırsınız ve tekrar bir süre verilir. Ödeme hala yapmamaya devam ederseniz hesabınıza el konur ve üzücü bir süreç başlamış olur.
6
Hediyeler İçin Kart Kullanmak
Alışverişi sevenler için, hediye kazanmak heyecan yaratır ve alışveriş sonrasında sahip oldukları ödül ise çoğu zaman ihtiyacı olmadığı birşeydir. Bütçenizi oldukça kötü etkiler ve kredi kartınızın borcunu öderken sıkıntı yaşarsınız. Cazip fırsat gibi görünüz fakat boşa masraftır. Dikkatli olmalısınız.
7
Hesap Kontrolünü Düzenli Yapmamak
Kredi kartı ekstresi size ulaştığı zaman inceleyin ve hangisinin işe yarayıp yaramadığını düşünün. Taksitli alışveriş yapanlarda faiz oranlarını dikkate almalıdır. Hem bütçenizi hem de giderlerinizi takip ederek, fazladan kesilen işlem ücretlerini inceleyi ve önleminizi alın.
8
Zengin Görünmek İçin Kullanılan Kartlar
Kredi kartın limitiyle zenginlik gösterilen bir dönemdeyiz. Kredi kartlarının statü farkı da platinium, titanium ve gold şeklinde farklılık gösteriyor. Bu kartlar belli özelliklere göre veriliyor ve farklı ücretlere sahiplerdir. Yüksek limitli kartlar, zenginlik etiketi değildir.
9
Aktif Olan Kartları Kullanmamak
Aktif olan kredi kartınızı kullanmıyorsanız, kapatmanız en doğrusu olacaktır. Kullanılmayan kredi kartları bir zaman geçtikten sonra inaktif görülür ve bundan dolayı bankalar ve şirketler tarafından olumsuz değerlendirilir.
10