Kredi Çekerken Dikkat Edilecek Noktalar

14 Kasım 2015

Kredi çekme sürecinde ilk olarak güzelce araştırmalar yapılmalı, imkanlarınızı sorgulamalı ve ödeme planlarınızı düşünmelisiniz. Kredileri iş kurmak için, isteğiniz bir ev ve araba için veya düğününüz için çekebiirsiniz. Kredi alabilmek için şüphesiz temiz bir geçmişiniz olmalıdır.
1
İhtiyacınız olan kredinin miktarını düzgün bir şekilde belirlemeniz, vadeleri ve ödeme tutarlarının hepsini ince ayrıntısına kadar araştırmanız iyi olacaktır. Kredi çekeceğiniz amacı göz önünde bulundurarak yapılan araştırmalar, daha sağlam olacaktır. Araba almak istiyorsanız, araba kredisinin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmanız gerekmektedir.
2
Kredi çekerken çok dikkat etmeniz gereken nokta da oran belirlemektir. Ne kadar miktara ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve kesinlikle fazlasını çekmeyin. Unutmayın ki, çektiğiniz her kuruş fazlasıyla bankaya geri ödenecektir. Başvuru yapmadan önce iyi düşünmelisiniz.
3
Kredi çekerken, önemli bir konu, faiz oranlarıdır. Bankalara göre değişiklik gösteren tutarlar, ödeyeceğiniz miktarlar için çok önemli bir konudur. Faiz oranların yüksek olduğu zamanlarda bile, cazip gösteren kampanyalar yapılmakta ve bununla dikkatler bankaya çevrilmektedir. Böyle hatalar yapmamaya özen gösterin ve faiz miktarını sakın gözden kaçırmayın.
4
Kredi çekerken bir başka önemli bir konu ise dosya masraflarıdır. Dosya masrafların kredilere olan etkisini hesaba katmadan karar vermemeniz gerekir.
5
Yüksek dosya ücretleri ile karşılaştığınız bankaları bir kenara bırakın ve başka bankaları araştırın. Bulmanız gereken bankanın, hem dosya masrafları hem de faiz oranları düşük olmalıdır.
6
Hayat sigortasını kredi ile yaptırmak isteyenlerin her ihtimali düşünmeleri gerekmektedir. Herhangi bir kaza ile karşılaştığınızda veya bir sorun oluştuğunda, kredilerinin ödenmesi ile ilgili bir konu ortaya çıkmamalıdır.
7
Kredide hayat sigortası yapıldığı durumlarda, kredi sahibinin ölmesi durumunda, yakınlarına ödeyecek borç kalmaması çok önemlidir. Çektiğiniz kredinin sigorta şirketi tarafından ödenmesi gerekir.
8
Kredide vade çok önemlidir. Vadenizin kısa olması çok daha iyi olacaktır. Vade çoğaldıkça, faizin artacağını unutmayın. Vadenin uzun olması ödeme açısından rahat fakat miktarı açsından avantajlı değildir.
9
"sıfır faiz ve masrafsız kredi" isimli kampanyalarına kanmayın. Kurumdan alacağınız ücreti, geri ödeyeceğiniz için üzerine faiz almamaları imkansızdır. İhtiyacınız için araştırmalarınızı yapın ve kredi başvurunuzu yapın.
10