Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

27 Mayıs 2016

Bankaların, kendine göre belirlemiş olduğu kredi politikaları bulunmaktadır. Politikalar konusunda oyalanmayan bir madde bulunduğu zaman krediniz onaylanmayabilir. Çoğu bankada aynı maddeler yer alacağı gibi, farklı maddeler de bulunabilir. i
1
Bankalarda bulunan finansal karneniz olan kredi notunuz çok önemlidir. Başvuru yaptığınız zaman, ilk olarak kredi notunuza bakılır ve yüksek olması gerekir. Kredi talebiniz reddedilince, kredi notunuz düşük olabilir. Krediniz düşükse yükseltilmeye çalışılmalı, hatta istenilen seviyeye gelince de tekrar başvuru yapılmalıdır.
2
Kredi başvurusunda, eksik veya yanlış belgelerden dolayı da krediniz onaylanmayabilir. Bankanın istediği evrakları, doğru ve tam bir şekilde ulaştırmanız çok önemlidir. Belge eksikliği dolayısıyla krediniz onaylanmadığı zaman, kredi puanı düşer. Bundan dolayı da kredi kullanımınızı sıkıntıya sokarsınız.
3
Doğru kredi tutarı ile başvuru yapılması da çok önemlidir. Tüm bankaların kredi tutarı ortalama aynıdır. Yani maaşın 20-22 katı arasındadır. Aylık ödeme miktarı, aldığınız maaşın 2/3'ü olabilir. BDDK kanunlarına bakacak olursak, kredi vade seçenekleri ile beraber değerlendirmelisiniz.
4
Düzenli ve belgelenebilir bir gelire sahip olmak çok önemlidir. Bankalar için en önemli konulardan biri gelir belgeleridir. Krediyi ödemeniz açısından, bankanın ödeyememe riskini azaltması için belli başlı kurallardan emin olması gerekir. Belirlenmeyen geliriniz varsa, banka talebinizi reddedebilir. Maaş aldığınıza dair yazı ve sigorta döküm belgeleri gibi yazılı belgeleri bankaya ulaştırmak çok önemlidir.
5
Bankaların, kredi verirken dikkat ettiği durumlardan biri de son iş yerinde çalıştığınız zamandır. İşe girdikten, yaklaşık 4-6 ay sonra, kredi çekebilirsiniz. Eğer daha kısa süre çalıştıysanız, kredinizin reddedilmesi normaldir. 
6
Bankaların dikkat ettiği noktalardan biri de, ödeme performansıdır. Otomatik ödeme talimatı kullanıyorsanız, faturalarınız veya ödemelerinizin zamanında ödendiğinin kontrol edilmesi gerekir. Kredi kartları da önemli ayrıntılardandır. Kartlarınızın tam ve zamanında ödenmesi, kredi notunuzu etkileyen faktörlerdendir. Son kullanma tarihini geçiren ve ödemelerini düzensiz yapan biriyseniz, çok ciddi sorunlar karşınıza çıkabillir.
7
Bankalarda, hemen herkesin, içerisinde yatırım, mevduat, para biriktirme gibi hesapları bulunmaktadır. Kredi kullanırken bu hesaplara bakılabilir. Kredi kullanırken göze alınan bir durum olduğundan dolayı, varlıklarınız yetersiz kaldığı zaman krediniz reddedilebilir.
8
Bazı kredi durumlarında, kredi skorunuz düşük ise kefil ile kredi kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda kefil de yeterli olmaz ve krediniz reddedilebilir. Kredi çeken insanların geçmişi nasıl inceleniyorsa, kefiliniz için de bakılır. Yani, kefil olarak bulduğunuz insanın finansal durumu kötü ise kredi geleceğiniz sıkıntılı olabilir.
9
Aynı anda birden fazla bankada kredi başvurunuzun olması, sizi zor durumda bırakabilir. Her bankaya başvuru yapmak, şans değil aksine şansları kapamaktır. Bir bankaya başvuru yaptığınız zaman, diğer bankalar da bu talebinizi görebilir. Bu yüzden iyi bir şekilde kredi seçeneklerini araştırmalısınız.
10