Korkutucu Doğa Olayları

19 Ağustos 2015

Su Altı Buz Saçağı
İngilizlerin "brinicle" diye adlandırdığı bu su altındaki buz saçakları, aşırı soğuk olan tuzlu su akıntısının okyanusa ulaşması sonucunda oluşan doğa olayıdır.
1
Volkanik Şimşek
Volkanik duman bulutları, yüksek miktarda elektriksel yük ve statik ürettiğinden dolayı, bazı durumlarda bu duman, bulutların içerisinde şimşekler oluşturuyor. İşte bu vahşi şimşeklerin oluştuğu olay volkanik şimşeklerdir.
2
Tayflar, Elfler ve Mavi Jetler
Fotoğraftada görülen renkli şekiller, atmosferin elektrik yükünün boşaltmasıyla ortaya çıkan bir doğa olayıdır.
3
Gökkuşağı Ateşi
Bulutlarda bulunan buz kristallerinden yansıyan ışıklardan bu görüntü ortaya çıkmaktadır. Gökkuşağı ateşlerinin, aslında gökkuşağıyla da, ateşle de hiçbir ilgisi yoktur. Renklerinden ve alevler gibi renk değiştirmesinden dolayı bu olaya "Gökkuşağı Ateşi" ismi verilmiştir.
4
Ateş Anaforları
Alevlerden oluşan hortumlara, bu isim verilmektedir. Oluşmasının nedeni ise, aşırı sıcaklık ve türbülanslı rüzgarlar çıktığı zamandır.
5
Beyaz Gökkuşağı
Sisin içinden görünen bir doğa olayıdır. Sislerin içindeki yoğunluk çok fazla olduğundan dolayı ışık yansımıyor ve gökkuşağını oluşturan renkler soluk hatta beyaza yakın görünmektedir.
6
Catatumbo Yıldırımları 
Venezuela'nın Catatumb nehrinde görülen korkutucu bir doğa olayıdır. Fırtına bulutlarının girdap oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. 
7
Aykuşağı
Ayın yüzeyinden yansıyan ışıkların ortaya çıkardığı doğa olayıdır. Ayın yüzeyinden yansıyan ışığın az olmasından dolayı solgun görünmektedir.
8
Sabah Sefası Bulutları
Avustralya'daki Burketown adlı kasabada sonbahar mevsiminde, çok nadir şekilde görülen doğa olayıdır.
9
Işık Halkası / Glory
Yağmur damlalarının arasındaki havanın oluşturduğu ışık tünellerinin, ışığı yansıtmasıyla ortaya çıkan, halka şeklindeki gökkuşağı gibi görüntüdür.
10
Su Hortumu
Suyun üzerinde oluşan vortekslere denir. Bu hortum, yoğunluk sebebiyle ortaya çıkan sulardan oluşmaktadır.
11
Lentiküler Bulutlar
Bulutlar, nemli havanın dağın üzerinde geçtiği sırada lens şeklinde oluşmaktadır. Geçerken, katman katman olan bulutlar karşımıza çıkıyor.
12
Süper Hücre Fırtınası
Tehlikeli ve nadir olan bir doğa olayıdır. Dikey yönde yukarı yönlü hava akımının oluşmasından dolayı uzun sürer. Diğer fırtınalar nasılsa, bu da aynı şekilde oluşmaktadır.
13