Konya'da Gezilmesi Gereken Yerler

30 Nisan 2016

Mevlana Türbesi (Müzesi)
Mevlana Celaleddin Rumi'nin kabrinin bulunduğu, şehrin en önemli yerlerinden ve simgelerindendir. Mevlana'nın aşkını gönlünde hissedenlerin kendinden geçeceği yerlerden biridir.
1
Sille Köyü  
Şehrin en eski ve huzur verici köylerinden biridir. Büyük Selçuklu Devleti'nden çok daha eskilere dayanan köyde, Türkiye'nin ilk zaman müzesi bulunmaktadır.
2
Selimiye Cami
Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan camii, Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır. Şehrin önemli simgelerinden olan camii, Mevlana türbesine çok yakındır. Mutlaka görmelisiniz.
3
İnce Minare Müzesi
Konya'nın simgelerinden olan yerlerden birisidir. II. İzzeddin Keykavus zamanında vezirlik yapan Sahip Ata Fahrettin Ali'nin, hadis ilmi öğretmesi için yapılan yapıdır. Şimdilerde ise müze olarak insanlara kapılarını açan yer, sanat eseri değeri taşımaktadır.
4
Alaaddin Tepesi
Dünyanın en büyük döner kavşağı olarak bilinen yerdir. Çevresindeki çay bahçelerini ve parklarını mutlaka görmeli ve zaman geçirmelisiniz. Sultan Alaaddin'in halktan toprak istemesi ile oluşturulmuş yığının, tepe şekline gelmesiyle bu halini almıştır.
5
Kilistra Antik Kenti
Hatunsaray Gökyurt Köyü'nün içerisinde yer alan ve M.Ö 1. Yüzyıla kadar geçmişe dayanan kenttir. Dünyanın sayılı ve özel değerlerinden biridir.
6
Yerköprü Mağarası
Harika bir görselliğe sahip olan, 5000 metre uzunluğundaki mağaradır. Göksu Nehri'nin akış yolunda olan yeri mutlaka görmelisiniz.
7
Çatalhöyük
Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biridir. Çıkan eserlerin sergilendiği alanları görmeli ve incelemelisiniz. 
8
Sultan Kılıçaslan Sarayı
Sultan II. Kılıçaslan tarafından yaptırılan görkemli saray, şehrin önemli ve görülmesi gereken yerlerindendir. Benzersiz saray, Konya Selçuklu Sarayı'nın parçası olarak kabul görmektedir.
9
Meke Gölü
Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Sönmüş volkan kriterinin suyla dolması ve ortasındaki adacıkla dikkatleri üzerine çekmektedir. Mutlaka görmelisiniz.
10