Kontakt Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

01 Eylül 2020

Lens Alırken İşlevine Dikkat Edin
Lens almadan önce mutlaka bir doktora danışın. Gözünüze uygun lensi seçmede doktorunuz size yardımcı olacaktır. Bunun dışında gözünüzde bir sağlık problemi varsa doktorunuz muyenede bunu tespit edecektir ona göre lens kullanımı hakkında da sizi bilgilendirecektir.
1
Lensinizle Uyumayın
Özellikle günlük lens kullanıyorsanız gece uyumadan önce mutlaka çıkarmalısınız. Aksi halde lensinizi çıkarmadan uyursanız göz enfeksiyonlarına neden olmuş olursunuz. Ayrıca gözünüzde lense bağlı hasar oluşturmuş olursunuz.
2
El Temizliğine Özen Gösterin
Lenslerinize her dokunmadan önce ellerinizi yıkamalısınız. Çok yağlı ve ağır kokusu olan sabunları kullanmamaya dikkat edin. Lensinizi ıslak elinizle tutmayın. Lenslerinizi tutmadan önce ellerinizi güzelce kurulayın.
3
Lenslerinizi Doğru Takmaya ve Çıkarmaya Özen Gösterin
Lenslerinizi hep aynı şekilde takıp çıkarmaya dikkat edin. Gözünüzün alt ve üst kapaklarını kaldırıp lensi göz irisine doğrudan yapıştırın.
4
Lens Temizliğini Düzenli Olarak Yapın
Sağlıklı bir şekilde lens kullanmak istiyorsanız, durulama, dezenfekte ve doğru muhafaza işlemlerini uygulamanız gereklidir.
5
Lenslerinizi Musluk Suyu İle Yıkamayın
Lens solüsyonunuz yanınızda yoksa bile lensleriniz musluk suyuyla sakın durulamayın. Musluk suyu çeşitli mikroplar içerebileceğinden göz enfeksiyonuna neden olabilir. Bu yüzden banyo yaparken bile lenslerinizi çıkarmalısınız.
6
Temizleme Suyunu Sıklıkla Değiştirin
Lenslerinizi temizlemek için kullandığınız suyu 3 ayda bir mutlaka değiştirmelisiniz.
7
Lens Kullanıyorsanız Makyaj Hijyenine Özen Gösterin
Makyaj malzemelerinde alerji yapmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Her zaman makyajınızı yapıp bitirdikten sonra lenslerinizi takmalısınız.
8
Yüzeceğiniz Zaman Lenslerinizi Çıkarmalısınız
Yüzecekseniz lensleriniz mutlaka çıkarmalısınız ya da su geçirmeyen gözlük de takabilirsiniz.
9
Gözlük Kullanmayı İhmal Etmeyin
Lensiniz olsa bile gözlüklerinizden vazgeçmeyin. Gözlerinizin dinlenmeye de ihtiyacı var. Bu yüzden reçeteli bir gözlüğünüz mutlaka olmalı.
10