Kolesterolü Düşüren Besinler

03 Temmuz 2015

Kolesterol: insan ve hayvan hücrelerinde bulunan yağımsı bir maddedir. Vücut tarafından üretildiği gibi çeşitli besinlerle de vücuda girer. Kanda belli bir orandan sonrası birçok sağlık problemini doğurur. Kolesterolü kontrol altında tutmak sağlık için en önemli adımdır. Çünkü kolesterol, hayati önem taşıyan organlara zarar verir. İşte kolesterolle mücadele etmenin yolları...
1
Steroller: Mısır, fındık, zeytin, soya gibi yağlarda doğal olarak bulunan, bunların yanı sıra ceviz, badem, tahıllar, sebze ve meyve, kuru baklagiller gibi yiyeceklerde de doğal olarak bulunan yağlar sterol yağlardır. Bitkilerden alınıp gıdaların içine eklenen steroller, kolesterollerin emilimini engelleyerek birçok sağlık sorununu ortadan kaldırır. Bunun için yağlara, yiyeceklere ve içeceklere sterolün eklendiğine dikkat edilmesi gerekiyor. İşte kolesterolün baş düşmanı steroller;
2
Bitkisel Yağlar: Kolesterolün baş mimarlardan trans yağlardan kesinlikle uzak durun. Çünkü trans yağı yüksek olan tereyağları, kızartılmış yağlardan,  kuyruk yağından ve margarinden her daim uzak kalın. Bunlar yerine bitkisel yağlar olan fındık, zeytin ve ayçiçek yağlarını tüketin. Bitkisel yağlarla kolesterol düzeyini her zaman düşük tutarak sağlığınızı kontrol edersiniz.
3
Zeytin: Kuran-ı Kerim’de adı geçen zeytin, birbirinden insan vücuduna birbirinden farklı yararları bulunuyor. Başta kanser olmak üzere birçok derin şifası olan zeytinin her türü tüketilmeli. Zeytin içinde barındırdığı kolesterol düşürücü ile bedeni ve kalbi korur. Bu nedenle zeytin alırken paradan kaçmamaya dikkat edin.
4
Lahana ve Karnabahar: Kolesterolün diğer düşmanları da lahana ve karnabahardır. İçeriğindeki bitkisel kolesterol sayesinde kanda kolesterolün yükselmesini önler. Lahana ve karnabahar yemeği yaparken özellikle zeytinyağlı yaparsanız kolesterolünüze büyük bir darbe vurmuş olursunuz.
 
5
Bulgur ve kepekli pirinç: Bitkisel steroller bakımından en zengin tahıllar bulgur ve kepekli pirinçtir. İçindeki steroller sayesinde kolesterolü kontrol altında tutmaya çok büyük yardımcıdır. Bulgur kandaki kolesterolü %10-15’e kadar düşürdüğü gibi kandaki yağıda düşürerek koruyucu etki gösterir. Kepekli pirinç, normal pirinçten farklı olarak kandaki kolesterolü beslemez ve vücuttaki şeker oranını arttırmaz.
6