Kıyafetlerin Solmaması İçin Ne Yapmalı?

10 Temmuz 2015

Büyük bir beğeniyle aldığınız kıyafetlerin zaman içerisinde o eski görüntüsü ve rengi gider. Ancak siz hala o çok sevdiğiniz elbiseyi bir şekilde giymek için kombin yaratmaya çalışırsınız. Özellikle koyu renkli kıyafetlerin renklerindeki bozulmalar sizi ciddi düşündürüyor olabilir. Bu durumu etkiliyen birçok dış etken var.  Bunlar;
1
*Yanlış Yıkama veya Deterjan
*Kalitesiz Ürün Kullanımı
*Çamaşır Kurutma Makinesi
*Yakıcı Güneşte Kurutma
*Yüksek Sıcaklıkta Yıkama
*Güneş Karşısında Unutma
*Sık Sık Yıkama
2
Bu saydığımız etkenler özellikle o koyu kıyafetleri kullanılamaz hale getiriyor. Bunun için elbiselere dikkat ederek çamaşırları yıkamalı. Yoksa rengi gitmiş kıyafetleri istemeye istemeye ya çöpe atıyoruz ya da dolabın bir kenarına kaldırıp koyuyoruz.
3
Kıyafetlerin  Rengi Nasıl Korunur?
Kıyafetlerin rengini gideren sebeplerini önlersek kıyafetlerin rengi çok büyük oranda korunmuş olur. Ancak siz işi daha garantiye almak istiyorsanız şu altın değerinde 3 kuralı uygulamalısınız.
4
1-Durulama
Koyu renkli çamaşırları mümkünse elinizde yıkayın. Eğer yıkayamıyorsanız makina durulama yapacağı zaman içine tuz ekleyin. Tuzlu suda durulanan elbiseler renk vermez. Aynı şekilde elde yıkarsanız da suya tuz ekleyip durulayın.  
5
2- Kotlar İçin Tuz
En çok renk veren elbiseler kot ürünü olan elbiseler. Koyu kot bir pantolon veya ceket çok çabuk renk verip tüm şıklığını ve tarzını kaybetmiş oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yeni alınan kot ve diğer renkli ürünlerinizi ilk gün bol tuzlu suda 12 saat bekletin. Böylece beğenerek aldığınız kıyafetlerinizin rengi ilk günkü gibi canlı olacak.
6
3- Soğutucu
Çok kolayca renk veren kot elbiselerinizi kirletene kadar giymeyin. Yani günlük kot elbiselerinizi değiştirin. Günlük değiştirilen elbiseler çok kirlenmeyeceği için yıkanmasına da gerek duyulmayacak. Elbisenin üzerindeki kir için ise kıyafetlerinizi ağzı kapalı paketin içine yerleştirip buzluğa koyun. Böylece elbiseler hem çok yıkanmadığı için renkleri canlı kalacak hem de buzluğun soğuğu elbisenizin rengini koruyacak.   
7