Kısırlığı Tetikleyen 10 Sebep

03 Ekim 2015

Elektrik battaniye

Belki şaşırtıcı ama elektrikli battaniyeler üreme sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden birisidir. Kadınların kullandıkları elektrikli battaniyeler, yumurta ve adet düzensizliğine sebep olur. Erkeklerde ise sperm sayısı ve hareketliliğinde azalmalar görülür.
1
Kişisel bakım ürünleri

Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, pedler gibi ürünlerde kullanılan dioksin denen madde üreme sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Dioksin ayrıca kadınlarda kanser hastalığına da neden olmakta olan çok zararlı bir maddedir.
2
Alkol

Özellikle kadınların içtiği alkol miktarı ne kadar çoksa, çocuk sahibi olması da o kadar zorlaşmaktadır. Alkol yumurtlamanın önüne geçerek gebe kalmayı da önlüyor. Erkekler de ise sperm sayısını azaltıp, kısırlığa neden olabiliyor. Bu yüzden anne baba olmaya aday kişilerin bir müddet hayatlarından alkolü çıkartmaları gereklidir.
3
Uçak yolculuğu

Sık olarak uçakla seyahat eden kişiler radyasyona maruz kaldıkları için üreme sağlıkları olumsuz etkilenmektedir.
4
Mikrodalga fırınlar

Günlük hayatımızda kullandığımız mikrodalga fırınlar da kadınlarda adet ve yumurta düzensizliğine sebep olmaktadır. Erkeklerde ise sperm sayısını azaltarak, baba olmalarına engel teşkil etmektedir.
5
Dekorasyon ürünlerinde kullanılan kimyasal maddeler

Kimyasal maddelerin neredeyse hepsinin insan sağlığına pek çok zararı bulunmaktadır. Özellikle üreme sağlığını da olumsuz etkileyen bu maddelerden bazıları, mobilya cilaları, boyaları, tiner, halı şampuanları gibi.
6
Cep telefonları

Özellikle radyasyon yayıcı cihazlarla birlikte kullanılan, cep telefonlarının üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileri söz konusudur. Bu yüzden cep telefonları vücuda yakın yerlerde tutulmamalıdır.
7
X Işını

Radyasyona maruz kalan kadınlar ve erkekler de üreme sağlıklarında ciddi sorunlar görülmektedir. X ışını özellikle kadının üreme özelliklerini olumsuz etkileyip kısırlığa neden olmaktadır.
8
Vücut geliştirici ilaçlar

Vücut ilaçlarının kadınlara verdikleri zararlar, adet düzensizliği, yumurtlama düzensizliği, adet kanamalarının kesilmesi gibi sorunlardır. Erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına, azospermi ve kısırlığa neden olmaktadır.
9
Her türlü ilaçlar

Anne adaylarının herhangi bir hastalıkları için kullandıkları ilaçlarını, çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra jinekologlarına sorarak devam etmeleri gereklidir çünkü bazı ilaçlar kadının da erkeğinde üreme sağlığında olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.
10