Kırşehir'de Görülmesi Gereken Yerler

29 Nisan 2016

Kırşehir Mucur Yeraltı Şehri
Hristiyanlar ve puta tapanlar arasındaki mücadeleden dolayı kurulan yer altı şehirleridir. Kırşehir'de çok sayıda bulunan şehirleri mutlaka görmelisiniz.
1
Ahi Evran Cami
Kırşehir'in en önemli ve mutlaka görülmesi gereken camisidir. Kesinlikle ziyaret edilmeli.
2
Türk Büyükleri Anıtı
Şehrin en önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Türk büyüklerinin anıtlarının bulunduğu yeri görmeden şehirden ayrılmayın.
3
Aşık Paşa Yatırı
Gerçek isminin Ali olduğu Aşık Paşa, Malatya Arapkir'de dünyaya gelmiştir. Kırşehir'de dünyaya gözlerini yuman Aşık Paşa'nın mezarının bulunduğu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
4
Seyfe Gölü
Zaman geçtikçe nesilleri yok olan flamingo kuşlarını konakladığı yerdir. 600 binden fazla kuş türünün bulunduğu alandır ve mutlaka görülmesi gerekmektedir. Yaz mevsiminde suyunun azalmasından ve kapalı havza olmasından dolayı tuzlanan alan olduğu için Tekel İşletmesi'nin Tuz işletmeleri burada açılmıştır.
5
Mucur Obruk Gölü
Obruk Kötünün içerisinde bulunan, kayalık duvarlar ile çevrili göldür. Su bitkileri ve sazlıkların bulunduğu göl, çevreye ayrı güzellik katmaktadır.
6
Kapucu Camii
Osmanlılar Dönemi'nde, Kapucu Mehmet Paşa tarafından yapılan camidir. Kırşehir merkezde bulunan camiyi mutlaka görmelisiniz.
7
Aflak Baba Türbesi
Kırşehir'e bağlı olan Mucur'un Altınyazı Köyü'nde bulunan türbedir. Kare planı ile yapılan türbe, zaman geçtikçe sekizgen halini almıştır.
8
Kesik Köprü
17. ve 18. yüzyıllarda eşkıyalar tarafından köprüdeki kervan yollarının kesilmesinden ötürü bu ismi alan köprü, şehrin en güzel ve en değerli simgelerindendir. Kesinlikle görülmeli...
9
Cuğun Barajı
Şehrin simgelerinden olan Cuğun Barajı, toprak kaya dolgu tipi ile önem taşımaktadır. Rüzgar sörfü ve su sporlarına uygun olan barajın çevresindeki mesire alanında piknik yapabilir, güzel zaman geçirebilirsiniz.
10