Kırıkkale'de Gezilmesi Gereken Yerler

07 Mayıs 2016

Sulu Mağara
Kırıkkale'nin ilçesi olan Keskin'de bulunan, önemli turizm yerlerindendir. Fosil bir mağara olan Sulu Mağara'yı ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.
1
Hasandede Camii ve Türbesi
Kırıkkale merkeze bağlı olan, Hasandede Kasabasında bulunan önemli yerlerdendir. Cami ve türbesi yan yana olan önemli yeri mutlaka görmelisiniz.
2
Ceritkale Kaya Mezarları
Çeritkale Köyü'ne bulunan ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Uzun bir tarihe sahip olan mezarları görmeden şehirden ayrılmayın.
3
Silah Sanayi Müzesi
1990 seneside hizmete giren, 229 adet İkinci Dünya Savaşı'nan kalma eserin bulunduğu müzedir. Kronolojik sırayla düzenlenen müzeyi görmeden şehirden ayrılmayın.
4
Çeşnigir Köprüsü
Selçuklu Dönemi eserlerinden olan, 13. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen tarihi yerlerdendir. Karakeçili ilçesinin, Köprülüköy beldesinde yer alan eseri mutlaka görmelisiniz.
5
Karaahmetli Tabiat Parkı
Şehrin Bahşılı ilçesinin, Karaahmetli Beldesinde yer alan, şirin bir parktır. Mutlaka görmeli ve zaman geçirmelisiniz.
6
Konak
Beloşeyh ilçesinde bulunan ve ahşap iskelet ve kerpiçten yapılan eserdir. Tarihi özellikleri taşıyan konağı görmenizde fayda vardır.
7
Ballı Camii ve Türbesi
Şehir merkezine uzaklığı 21 kilometre olan ve Balışeyh ilçesinde bulunan camidir. 1121 senesinde inşa edildiği tahmin edilen yerin, kimin tarafından yapıldığı belli bilinmemektedir.
8
Tarihi Evler
Türk evleri ve konakları ile bilinen, tescilli kültür varlığı niteliği taşıyan, 1500'lü yıllardan kalan evlerdir. Ahşap yapısı ve çatıları ile harika mimariye sahip yerleri görmeden Kırıkkale'den ayrılmayın.
9
Koçubaba Cami ve Türbesi
15. yüzyıl yapısı olan ve şehrin Koçubaba Köyü'nde bulunan önemli yerlerdendir. Sekizgen mimarisi ile dikkat çeken türbeyi mutlaka görmelisiniz.
10