Kilolu İnsanların Yapmamaları Gereken 10 Şey

08 Ekim 2015

Öğün Atlamayın
Öğün atlayarak kilo verebileceğinizi, sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uzmanlara göre hiç bir öğün atlanmamalı, böylelikle diğer öğüne çok aç olarak girilmemiş olup, formda kalmayı sağlayabilirsiniz. Öğün atlayarak zayıflanmaz, aksine daha çok aç kalma hissi olacağı için, daha çok kilo alabilirsiniz 
1
Kendinize Ceza Vermeyin
Kendinizi sürekli suçlamaktan vazgeçin. Kendi kendinize şişko vb. yakıştırmalar yapmayın. Kendinize sürekli iyi davranın ve aşağılama yapmayın. Kendinize acımak, üzülmek sizin kendinizi daha çok yemeğe vermenize neden olacaktır. Kilolu olduğunuzun farkına varıp, bunun için pozitif yollar bulun ve uygulamaya hemen koyulun.
2
Yeni Halinize Uygun Kıyafetler Almayın
Bu halinizi kabullenip kendinize yeni kıyafetler almayın. Yapmanız gereken kendinizi rahat hissettirecek bir kaç parça kıyafet almak. Diğer kıyafetlerinizi ise asla kaldırmayın onları görmek, tekrar onların içine girebilme ihtimalini düşünmek sizi zayıflamaya motive edecektir.
3
Sürekli Tartıya Çıkmayın
Her dakika tartılmak siz de takıntı haline gelebilir. Hiç vazgeçmeden, egzersizinize ve beslenmenize dikkat ederek zayıflama yolunda hızla ilerlemelisiniz. Tartılma işlemini ise, haftada bir kez sabahları yapabilirsiniz.
4
Egzersizi Dozunda Yapın
Düzenli ve yavaş yavaş egzersiz yapın. Çok fazla egzersiz yapmanız, fazla yeme isteğinize de neden olur. Fazla egzersizin size faydası yoktur. Aksine zararı vardır. Unutmayın her şey dozunda güzel, yorucu ve çok egzersizden uzak durmanız gerekir.
5
Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin
Ağırlık egzersizleri diyet döneminde tercih edebileceğiniz egzersiz yöntemlerinden birisidir. Ağırlık kaldırarak, kas yaparak, bazı kadınlar kilolu görünebilecekleri duygusuna kapılırlar. Ancak bu düşünce yanlıştır. Aksine kas yaparak daha çabuk kilo verebilirsiniz.
6
Şok Diyetler Tavsiye Edilmez
En kolay ve en hızlı kilo verdiren diyet arayışına girmeyin ve bu tarz diyetlerden uzak durun. Kulaktan kulağa dolanan şok diyetlere asla itibar etmeyiniz. Şok diyetlerle bir anda eski kilonuza dönseniz de, kısa bir süre sonra o kiloları tekrar alma ihtimaliniz yüksektir.
7
Açlık Belirtilerini Atlamayın
Açlık hissi oluştuğunda anında dikkate alın, önemseyin. Acıktığınızı bilip karnınızı doyurursanız, yeme hissinin önüne bu sayede geçebilirsiniz. Vücudunuzu dinleyin, sürekli az az bir şeyler atıştırarak, aşırı yeme duygunuzu atlatabilirsiniz.
8
Yiyemediğiniz Yiyecekleri Unutun
Sürekli yemek istediğiniz yiyecekleri, düşünüp kendinizi harap etmeyin. Sağlıklı olan ancak tadını beğenmediğiniz yiyecekler olabilir, siz de daha çok tadını beğeneceğiniz yiyecekleri aralarından seçebilirsiniz.
9
Asla Pes Etmeyin
Kendinize küçük de olsa hedefler koyun. Bir haftada şu kadar kilo vereceğim gibi. Küçük de olsa bu hedeflere ulaşmaya başladıkça, kendinize daha da güveniniz gelecek. Bu yüzden emin adımlarla hedeflerine doğru yürüyün ve asla vazgeçmeyin.
10