Kilis'te Görülmesi Gereken Yerler

10 Mayıs 2016

Kilis Evi
Kilis ve çevresindeki beyaz taşlar ve kerpiçten oluşan avlulu evlerdir. Geleneksel evlerindeki odaları, mutfakları gezmeli, otantik havasını solumalısınız.
1
Mozaikli Bazilika
6. yüzyılda Hristiyanlık dönemine ait olan yerdir. Yöresel taşların kullanıldığı, baklava, daire ve kare gibi desenlerin bulunduğu, 800 metrekarelik alanı kaplayan, şehrin en önemli yerlerinden biridir. Kesinlikle görülmesi gerekir.
2
Ravanda Kalesi
Kilis'in Polateli ilçesine bağlı olan Ravanda Kalesi, dağın tepesinde kurulmuş ve şehre gelen herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Mutlaka görülmeli.
3
Oylum Höyük
Anadolu, Suriye ve Mezopotamya arasında olan çok büyük bir höyüktür. Şehrin asırlık tarihi hakkındaa bilgi veren höyüğü mutlaka görmelisiniz.
4
Söğütlüdere
İlkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmeniz gereken, piknik ve eğlence alanıdır. Aileniz ve sevdiklerinizle unutulmaz haftasonu geçirebileceğiniz yerlerdendir. Mutlaka gidilmeli.
5
Karataş Parkı
Aileniz ve çocuklarınız ile unutulmaz zaman geçirebileceğiniz, şehrin oksijen dolu mekanlarından biridir. Mutlaka görülmeli.
6
Kilis Müzesi
Şehrin tarihi dokusu ile görülmesi gereken yerlerindendir. Mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken müzeyi ziyaret edip, havasını solumadan şehirden ayrılmayınız.
7
Ulu Camii
Şehrin en eski mahallelerinde bulunan, en büyük camidir. 680 senedir ibadet yapılan camiyi mutlaka görmelisiniz.
8
Hoca Hamamı
Kilis'in en eski tarihi yerlerindendir. Yapısı ile dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
9
Ayınönü Kasteli
Şehrin önemli ve görülmesi gereken yerlerinden biridir. Mutlaka görmeli ve bol bol fotoğraf çekmelisiniz.
10