Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

29 Ağustos 2015

Oldukça yaygın olan ve kötü bir görünüme neden olan kepek problemine karşı birçok kimyasal bakım ürünleri ve kürleri bulunmaktadır. Ancak kepek problemine karşı bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi uygulamak daha kolay ve sağlıklıdır.
Saçların kepeklerden arınmasını  sağlayan ve aynı zamanda saç köklerini besleyen çözümler ile kepeksiz ve daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. 
1
Günlük hayatta sıkça kullanılan spreyler, saç şekillendiricileri ve saç kremlerinin yanı sıra hava koşulları da saçları büyük oranda etkilemektedir. Saçların daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlarken aynı zamanda kepeklerden arındıran bitkisel yağlarla daha bakımlı ve sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. 
2
Kullanılan kimyasal saç bakım ürünleri ve yüksek ısılı saç şekillendiricilerinden hariç düzenli olarak kullanılan ilaçlar da saçların dökülmesine, zayıflamasına ve parlaklığını yitirmesine neden olabilir. Bu nedenle kullanılan bitkisel yağlar ile saçlarınızın kaybettiği gücü kazanması ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. 
3
Saç ve saç derisinde meydana gelen problemlerin bir diğer nedeni ise çok sık şampuan değitirmektir. Ayrıca yoğun stres, saçların dökülmesine neden olabileceği gibi saç derisinde de döküntülere yol açabilir.
4
Papatya Yağı
Antiseptik özelliği ile saçlarınızın beslenmesine ve yeniden canlanmasına yardımcı olur. Saç derisini besleyerek oluşabilecek pullanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi problemlere karşı etkili bir tedavi yöntemi sunar.
Saç diplerinde oluşan tahrişi önleyerek iltihap oluşumunun önüne geçer. Ancak papatya yağını saça uygulamadan önce bebe yağı veya bir başka taşıyıcı yağ ile incelterek uygulamanız önerilmektedir. 
5
Nane Yağı
Saç bakımında sıklıkla kullanılan yağlardan bir diğeri ise nane yağıdır. Saçların yatışmasını sağlayan ve saç derisini besleyen özelliği ile derinin tahriş olmasını ve kepeklenmesini önlemektedir. Mentol içeren nane yağı, tahriş olmuş saç derisini büyük oranda rahatlatır.
Ancak hamilelerin, 7 yaşından küçük çocukların ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanması önerilmemektedir. 
6
Lavanta Yağı
Sakinleştirici özelliği ile bilinen lavanta yağı, birçok saç ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılmaktadır. Sıkılaştırıcı özelliğine sahip olan lavanta yağı saç derisinin sıkılaşmasına ve daha pürüzsüz bir hal almasına yardımcı olur.
Taşıyıcı yağlar ile karıştırılan lavanta yağı saç derisine düzenli olarak uygulandığı takdirde kepek sorunundan kurtulmaya yardımcı olur.
7
Biberiye Yağı
Antibakteriyel özelliğine sahip olan biberiye yağı saç derisinde oluşabilen bakteri ve mantarı önler. Saç köklerini besleyerek saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Biberiye yağını saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ancak biberiye yağını tek başına uygulamak yerine jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile incelterek kullanmanız önerilmektedir.
Her şaç tipine uygulanabilen bu bitkisel tedavi yöntemi saç köklerini ve saç derisini besleyerek daha sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar. Biberiye yağı kullanımı ile saç renginizde koyulaşma söz konusu olabilir. Biberiye yağını tansiyon ve epilepsi hastalarının yanı sıra hamilelerin kullanması önerilmemektedir. 
8
Hindistan Cevizi Yağı
Birçok saç bakım ürününün içeriğinde bulunan hindistan cevizi yağı, saç köklerini ve derisini besleyerek nemlenmesini sağlar. Nemlendirici özelliği ile saçlarda kepek oluşumunu engeller ve saçlarınızı kepeklerden arındırır. Hoş bir kokuya sahip olan hindistan cevizi yağını duştan önce saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 
9
Limon Yağı
Limon yağı kullanımı birçok saç sorununa karşı etkili bir tedavi yöntemi sunarken aynı zamanda kullanım esnasında oldukça dikkat edilmesi gereken yağlardan biridir. Saçların erken yağlanmasını önler ve kepek oluşumuna karşı etkili bir tedavi yöntemi sunar.
Ancak hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin limon yağı kullanması önerilmemektedir. Saç derisinin kızarmasına ve hafif derecede tahriş olmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda saçlarda limon yağı varken kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Aksi halde güneş ışınları limon yağının zehirli etkisini ortaya çıkarır. 
10