Kendine Güvenen Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

22 Ekim 2015

Ailenizin her bireyi için ufak bir not defteri alın ve her akşam, gün içinde mutlu eden maddeleri yazmalarını isteyin. Bu ufak maddelerle çocuklarınızın olumlu deneyimlere odaklanmasını sağlarsınız. Sıradan deneyimler de olabilir. Yediği yemekler veya kuşların peşinden koşması bile olabilir. Kendisi isterse bu deneyimleri başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.
1
Aile bireylerinin kendine özgü pano hazırlatın. Gerekli olan eşyalar: eski dergiler, duvar panosu, makas ve yapıştırıcı. Bunun yapılmasındaki amaç, kendinizi panoyla anlatmanız. İster yazı yazın, ister dergilerden kesitiğiniz fotoğrafları yapıştırın. İlgi alanlarınızın üzerinde durabilir, istediğiniz yazıları yazabilirsiniz. Sadece çocuklar için geçerli değildir. Her yaş grubundaki insan yapabilir. Kendinizi anlatmış olan panolarınızı duvara asın.
2
Çocuklarınızla beraber güne başlarken el ele tutuşun ve yürümeye başlayın. Koşun, zıplayın hatta parmak uçlarınızda yürüyün. Aile büyüğünden biri güzel sözler söylesin ve diğerleri tekrar etsin. Sevgi doluyuz, çok iyiyiz, çok akıllıyız, eğlenceliyiz gibi sözler... Büyük olan çocuklara saçma gelebilir ama küçük çocuklar çok eğlenir. Sevildiğini ve aile içinde mutlu olduğunu hatırlatacak davranış şeklidir.
3
Çocuklarınızla beraber açık itiraflarda bulunun. İzlenecek yol genelden özele inmektir. Yemek yapan kişiyi onaylayın. Ardınden neden onayladığınızı açıklayın ve tebrik edin. Çocuğunuzdan yorumlamasını isteyin. Yatağını güzel toparladığını, yastık ve çarşafları güzelce düzelttiğini söyleyebilirsiniz. Çocukların tebrik edilmesi çok önemlidir. Hoşuna gidecektir ve devamlılığı mutlaka sağlanır.
4
Çocuklarınızı pozitif düşünmeyi öğretmek için, küçük bir kağıt parçasına pozitif, içinden gelen bir şey yazmasını isteyin. Kağıdı katlayın ve toprağa gömün. Üzerine bir sebze veya çiçek tohumu ekin. Sulayın, ilgi gösterin ve güzelce büyümesini sağlayın. Bitki yeşerince, çocuğunuzun istediği düşünceleri hatırlamasını sağlayacaktır.
5
Kısa bir süre de olsa, sadece çocuğunuza dikkat verin. Özgüven artmasına çok yardımcı olan bir davranıştır. Aile bireyleri toplayın ve çocuğunuzun herhangi bir konu hakkında konuşmasını, şarkı söylemesini, şiir okumasını sağlayabilirsiniz. Ne isterse onu yapabilir. Konu hakkında yorum, maç yorumu gibi açık uçlu bir öneridir. Çocuğunuzu serbest bırakın ve dikkatli bir şekilde dinletin, tebrik edin.
6
Çocuğunuzun özel bir karalama defteri olsun. Yaptıklarını, yediklerini, gittiği yerleri açıkça anlatabileceği bir defter olmalıdır. Her ay sonunda da bu defteri açıp okumasını sağlayın. Bu sayede çocuğunuz kendi geçmiş deneyimlerinden dolayı kendini tanır. Geçmişine bakarak bugün kim olduklarını anlarlar. Gittiği sinema veya tiyatro biletlerini de defterlerinin arasında saklayabilirler.
7
Sabah yapılan sürprizler çok güzeldir. Kahvaltıya oturduğu masanın üzerine küçük bir not yazabilirsiniz. Çocuklarınız bu sayede güzel bir güne başlar. Çocuklarınızın beslenme çantasına da not bırakmayı unutmayın. Okulda olsalar bile, sizi daima yanında hissederler.
8
Sadece çocuğunuzu sevip tebrik etmeniz yetmez. Kendinizi de sevin. Bir form hazırlayın ve çocuğunuza doldurtun. Kendisiyle ilgili sevdiği maddeleri yazmasını isteyin. Zorlanıyor ise sorularınızla yardımcı olabilirsiniz. "Vücudunda en çok nereni beğeniyorsun?, arkadaşların neden seni seviyorlar?" gibi soruları kullanabilirsiniz.
9
Ailenizdeki herkesten video çekmesini isteyin. Konuşurken, şarkı söylerken gibi önerilerde bulunabilirsiniz. İster tek başına, ister diğer aile üyeleriyle de video çekebilir. Belli bir süre verin ve ufak bir parti verin ve videoları izletin. İzleyenlerin olumsuz yorum yapması yasaktır.
10