Kelebeğin Peşinden Giden Anneler

08 Eylül 2015

Bir hafta boyunca Erzurum yaylalarını dolaşan ve nadir görülen bir tür olan "Balkan Menekşe" türündeki kelebek, Oskay'ı çok mutlu etmiştir.
1
Doğa ve kelebek fotoğraflarıyla başlamıştır ve özgür ruha sahip olan, Milli Eğitim Bakanlığından emekli olan Filiz Leloğlu Oskay,  bankadan emekli olan Nurşen Öngür Biçer ile kelebekleriyle meşhur Erzuruma geldiler
2
Palandöken ve Kargapazarı yayları ile, Dumlu, Tortum ve Uzundere yörelerinde çok güzel kelebek fotoğrafları çektiklerini belirtmişlerdir. Kelebeklerin peşinden giderken en çok korktukları arı ve kenedir.
3
Samimi açıklamalarda bulunan fotoğraf sanatçılarımız, 400'den fazla kelebek türünün olduğunu ve 100 taneden fazlasını fotoğrafladığını belirtmiştir.
4
Sağlığının ve ömrünün elverdiği sürece, tüm türlerinin fotoğrafını çekmeyi hedefleyen fotoğrafçılarımız, her gün yüzlerce kare fotoğraf çektiklerini ve içlerinden sadece birinin gülümsettiğini ve bir fotoğrafla bütün günün gittiğini açıklamışlardır.
5
Güneşli havalarda çok hızlı oldukları için kelebek fotoğraflarının çok zor çekildiğini belirtmişlerdir. Nurşen Öngün Biçer, kelebek ve damla fotoğraflarını çok sevdiğini ve ikisinin aynı anda çekildiğinde çok keyif aldığını açıklamıştır
6
Biçer : " Doğa fotoğrafçılığı bambaşka bir şey. Çok keyif aldığım bir uğraş. Bu sayede sosyal hayatım canlandı, arkadaşlar kazandım, değişik yöreler görüyorum."
7
"Kelebek fotoğraflamak ise kısmet işi. Sizin önünüze geliyor. Tam fotoğraflayacaksınız kaçıyor. Onu arkadaşınız yakalıyor."
8
" Onun kaçırdığını siz çekiyorsunuz. Bahçeli bir evimiz var. Her türlü kelebek bahçemizi ziyaret ediyor."
9
" Onların ilgisini çekecek biktiler ektim, ektirdim. İnanır mısınız yüzlerce kelebek gelmeye başladı. Yemek yaparken bile aniden fırlayıp kelebek fotoğrafı çekiyorum."
10
" Benim bir prensibim var. Doğadan fotoğraftan başka bir şey alma."
11
"Doğada ayak izinden başka bir iz bırakma. Lütfen doğaya zarar vermeyelim. Bu dünya biizim, bulduğumuz gibi bırakalım."
12
" Kelebekçilik ayrı bir uzmanlık dalı ama çok keyifli"
13