Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

21 Mayıs 2016

Süt
Kedilere zararı dokunan başlıca yiyeceklerden biridir. Yavru veya yetişkin ne olursa olsun, süt tüketen kedi ishal olacak ve ciddi su kaybı yaşayacaktır. 
1
Çiğ Yumurta
İçerisinde bulunan salmonnella bakterisi sayesinde, kediler için ölümcül bir yiyecektir. Tavuk yumurtası genel alerjenler sınıfına girmekte ve mutlaka minik dostlarınızdan uzak tutmalısınız.
2
Kafein
İçerisinde kafein bulunan her tür yiyecek ve içecek, minik dostlarınızın sindirim ve sinir sistemini etkilemektedir. Vücutlarında, hızlı kalp atımı ve kas spasmı gibi etkiler yaratabilir.
3
Turunçgiller
İçerisindeki asidik bileşenler, minik dostlarımızın sindirim sistemine uygun değildir. Böbreklerinde ciddi anlamda sorunlar oluşabilir.
4
Kılçık
Hindi, tavuk ve balık gibi hayvanların kemikleri ve kılçıkları, kedilerin sindirim sistemi için tehlike oluşturur.
5
Çikolata
Kesinlikle yenmemesi gereken yiyeceklerden biridir. İçerisinde bulunan şeker, süt ve kakao sindirim sistemi, kalp ve sinir sistemini de olumsuz etkilemektedir.
6
Soğan ve Sarımsak
Kedilerin soğan ve sarımsak yemesi, kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açmaktadır ve anemiye sebep olur. Yedirilmemesi gereken önemli besinlerdendir.
7
Artık Yemekler
Birden fazla ısıtılmış yemek, kediler için zararlıdır. İçerisindeki peynir ve mantar gibi gıdalar, toksik etkilere yol açmaktadır.
8
Şekerlemeler
Sakızlar ve şekerlemeler, yapay şeker içerdiklerinden dolayı kedilere yasak olan yiyeceklerin başındadır. Karaciğerinde yük olur ve insülin seviyesi yükselir.
9
Çiğ Et
Kedilerin ishal olmasına ve kusmasına sebebiyet veren salmonella bakterisini içerisinde barındırır. Fazla tüketim ölüme sebebiyet verebilir.
10