Kaz Dağlarının En Güzel Köyleri

13 Ağustos 2015

YEŞİLYURT
İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Küçükkuyu'yya 3 kilometre mesafesi olan, saklı cennetlerdendir. Taş evleri, sokakları son zamanlarda turistlerin akınına uğruyor ve artık lüks oteller açılmaya başlandı.
1
ADATEPE
Çanakkale Ayvacık ilçesine bağlı olan, Zeytin ağaçlarının bol olduğu çok tatlı bir köyümüzdür. Edremit Körfezi manzarası da ayrı bir güzel.
2
NUSRATLI
Yine Çanakkale Ayvacık'ta bulunan bir cennettir. Kazdağları'nın güney yamaçlarında bulunan köy, fazla turistik değildir fakat pansiyonlar az sayıda da olsa var. Köyün ekonomisine katkı sağlamak adı altında zeyin ürünleri ve organik ürünler satılıyor.
3
ZEYTİNLİ
Balıkesir Edremit'e bağlı sakin bir köydür. Akçay'dan sonra tabelalarıyla karşılaşacaksınız. Sütüveren ve Hasanboğuldu şelaleleri bölgenin doğa harikasıdır.
4
TAHTAKUŞLAR
Edremit'e 17 km mesafede olan Alevi köyüdür. Köyde, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi vardır. Bu köyle, Kazdağları'nda yetişmiş olan könarların kozalaklarını toplayabilir ve çayınıza katabilirsiniz.
5
MEHMETALAN
Edremit'e bağlı 200 yıllık bir köy. Turizm potansiyeli yüksek olan köyde, 3-4 tane butik otel vardır.
6
KÜÇÜKÇETMİ
Ayvacık ilçesine 25 km uzaklıktadır. Evlerin çoğundaki güzellik, taş ve ahşabın birlikte kullanılarak bizlere sunduğu görsel şölendir. Turizm açısından fazla gelişememiş köylerdendir.
7
BEYOBA
Tipik köy hayatının sürüldüğü köylerdendir, Turistik açıdan gelişmemiş köylerdendir ve nüfusu çok az olan gizli cennetlerdendir.
8
ESKİ GÜRE
Edremit'e bağlı Güre'de olan terkedilmiş bir köydür. Çok etkileyici havaya sahip cennetlerden
9
KIRAÇOBA
Çanakkale Yenice'de bulunan terkedilmiş bir köydür. Kazdağları'nın en ıssız köşelerindendir ve 3 kişilik halkı vardır.
10