Kas Gelişimini Destekleyen Besinler

01 Eylül 2015

Kadınlar için her pazartesi başlanan diyetlerin önemi kadar erkekler için de kas yapmanın önemi o kadar büyüktür. Ancak cips, kola, tatlı ve hamur işleri tüketerek zayıflanamayacağı gibi kas yapmanın da mümkün olduğu pek söylenemez. 
1
Kas geliştirmenin başlıca koşulu sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Sebze, meyve tüketiminin yanı sıra protein ve karbonhidrat bakımından zengin beslenmek oldukça önemlidir.
Özellikle protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek kas gelişimini destekleyen başlıca koşullar arasındadır. Az yağlı gıdalarla beslenmek kas gelişiminizi desteklemez. Aksine vücudunuzun yağ tutmasına neden olur. 
2
Kas geliştirme adına uygulanan egzersizler mutlaka sağlıklı beslenme programlarıyla desteklenmelidir. Amaçlanan hedefe ulaşmanın başlıca koşulu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalarla beslenmektir. 
3
Yumurta
Kas geliştirme denilince akla ilk gelen besin desteği şüphesiz ki yumurtadır. Egzersiz öncesinde tüketilen yumurta, enerji verdiği gibi aynı zamanda A, E ve D vitamini bakımından oldukça faydalıdır.
Uzmanlar egzersiz öncesinde 1 adet yumurta tüketilmesinin oldukça faydalı olduğunu belirtiyorlar. 
4
Tavuk
Birçok tüketim seçeneği bulunan tavuk, içeriğindeki zengin protein ile kas gelişiminde etkin bir rol oynamaktadır. 100 gr tavukta bulunan 30 gr protein kas gelişimini büyük ölçüde desteklemektedir. 
5
Balık
Kas gelişimini desteklediği bilinen diğer bir besin ise balıktır. Özellikle soğuk deniz balıklarındaki omega-3 asitleri ve zengin proteinler ile kas gelişimini büyük oranda desteklemektedir.
Protein bakımından oldukça zengin olan balık çeşitlerinden özellikle somon balığı tavsiye edilmektedir. 100 gram somon balığında yaklaşık 25 gr protein bulunmaktadır. 
6
Kırmızı Et
Protein bakımından oldukça zengin besinlerden bir diğeri ise kırmızı ettir. Balık ve tavuğun yanı sıra içeriğindeki zengin protein ile vücut ve kas gelişimde oldukça etkili bir rol oynamaktadır.
Özellikle sığır etinin içeriğindeki zengin B12 vitamini, çinko ve demirin kas gelişimine katkılarından dolayı sıkça tercih edilmektedir. 
7
Çikolatalı Süt
Sevilen ve sıklıkla tüketilen içeceklerin başında gelen çikolatalı süt, kas gelişimde önemli bir yere sahiptir. Çikolatalı süte katılan şeker karbonhidrat oranını arttırıyor. Spor sonrasında tüketilen çikolatalı süt, kaslardaki hasarların giderilmesine ve kasların onarılmasına yardımcı olmaktadır.
Kas bozukluklarını durduran çikolatalı süt, kakaonun içeriğindeki antioksidan özelliği ile zorlu antremanların sonrasında tüketilebilecek en ideal içeceklerin başında gelmektedir. 
8
Süzme Peynir ve Yoğurt
Kalori oranı düşük ancak protein bakımından oldukça zengin olan süzme peynir, kas gelişimini destekleyen besinler arasındadır. Özellikle az yağlı ve yağsız olan süzme peynirin tüketimi kas gelişimde oldukça etkilidir.
Günlük yoğurdun karbonhidrat ve suyunun süzülmesiyle elde edilen süzme yoğurt protein bakımından oldukça zengin gıdaların başında gelmektedir. Özellikle gece uyumadan önce tüketilen süzme yoğurt protein seviyesini %22 oranında arttırıyor. Ancak süzme yoğurt tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsur meyvesiz ve şekersiz olmasıdır. 
9
Badem
Protein bakımından oldukça zengin olan badem aynı zamanda güçlü bir lif kaynağıdır. B ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan badem, metabolizmayı güçlendirirken kas gelişimine katkı sağlar. 
10