Karpuzun Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

22 Temmuz 2015

Karpuz, en lezzetli ve en sağlıklı meyveler arasındadır. Hemen hemen herkesin sevdiği karpuzun hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini biliyor musunuz?
1
Karpuz, baş ağrısını gidermede, cinsel gücü artırmada, böbrekleri temizlemede ve kilo vermede yardımcı olan meyvelerin başındadır.
2
Stres ve susuzluk nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarına karpuz çok iyi gelmektedir. Karpuzun su oranı yüksek olduğu için ilaç etkisi gösterir.
3
Sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan su miktarı, vücudun eksilen suyunu tamamlarken, insana enerji verir.
4
Karpuzun içindeki su, liflerle birlikte tüketilmektedir. Yavaş işlendiği için vücudumuzda uzun süre kalmaktadır. 
5
Yaz aylarında çok fazla su kaybettiğimiz için, karpuzun bu özelliği yazın sağlığımızı korumak için birebirdir.
6
Karpuz yüksek tansiyonu dengeler. Karpuzun içerisinde bulunan potasyum ve manganez de kan basıncını düşürür. Yaz aylarındaki en tehlikeli hastalık olan yüksek tansiyon için çok önem taşır.
7
Karpuz, karaciğeri temizleyen meyvelerdendir. Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur ve toksinlerden vücuda daha az zarar gelir.
8
Karpuz, böbreklerin çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Böbrekler daha hızlı çalışır. Vücutta bulunan ödem ve toksinlerin atılmasına destek olur. Böbrek taşı ve kum bulunan hastaların karpuz yemesi önerilir.
9
Karpuz cinsel gücü arttırır. İçerisinde bulunan sitrülin isimli madde, damarların genişlemesini sağlarken, kan dolaşımını da rahatlatıyor. Rahat kan dolaşımı da cinsel performansa olanak tanıyor.
10