Karnabaharın 10 Yararı

23 Ekim 2015

Kansere Karşı Koruyucudur
Karnabahar vitamin ve mineral deposudur. Kanser hücrelerine karşı savaşan karnabahar, strese karşı vücudu korur ve kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.
1
Diyabete Karşı Korur
Diyabet günümüzde büyük bir sorun haline gelmiştir. Diyabet tedavisinde karnabahar büyük önem taşır. İçerisinde bol lif içerdiğinden kan şekerinizi dengeler.
2
Kalbin Dostudur
Kan basıncını dengeleyen karnabahar, içerisinde ki antioksidanlar sayesinde kalp- damar hastalıklarına yakalanma riskinizi en aza indirir.
3
Zihninizi Dinlendirir
Stresli ve yoğun bir çalışma hayatınız varsa, zihninizin de çok çabuk yorgun düşmesi normaldir. Bunun için fosfor, potasyum, kalsiyum gibi vitaminler hemen imdadınıza koşar. Bu vitaminler de karnabaharda bolca bulunur.
4
Hamilelikte Yenmesi Çok Önemlidir
Hamilelerin hamilelik süreleri boyunca yemekten vazgeçmeyecekleri bir bitkidir karnabahar. Bebeğinizin sağlıklı olarak gelişmesine, büyümesine yardımcı olur.
5
Harika Bir Diyet Bitkisidir
Karnabaharın kalorisi çok düşük olduğundan diyet yemeklerinin arasında kendine yer bulmaktadır. Ayrıca karnabahar uzun süre tok kalmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
6
Kabızlığa İyi Gelir
İçerisinde yüksek oranda lif içermesinden dolayı, kabızlıkla savaşır. Bunun için haftada 2- 3 kez karnabahar tüketebilirsiniz.
7
Kemiklerinizin Güçlü Olmasını Sağlar
Karnabahar kalsiyum deposu olduğu için, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir.
8
Detoks Etkisi Yaratır
Özelllikle karaciğer, böbrek ve bağırsakların toksinlerden arınmasını sağlar. Yani karnabahar bir nevi detoks etkisi yaratır.
9
Enfeksiyonlara Karşı Koruyucudur
Karnabaharın enfeksiyonları azaltıcı özelliği vardır. Karnabaharın içindeki vitamin ve minerallerin kaybolmaması için buharda pişirilmesi önemlidir.
10