Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Püf Noktaları

22 Ekim 2015

Çocuklar, anne ve babaların ilgisini, başkasıyla paylaşmayı asla kabullenmezler. Böyle bir şey duydukları andan itibaren, ayrıcalıklarının ellerinden gideceklerini düşünürler. Böyle bir durumda anne ve babaların ilk tutumları çocuklar için çok önemlidir.
1
Çocuklar, kıskançlığa bağlı davranışlar sergilemeye başlarlar. Akademik başarısızlıklar bunların başında gelir. Yaşantısını olumsuz etkileyecek tepkiler vermediği takdirde, kıskançlık normal boyuttadır.
2
Anne ve babalar, çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde, çocuğa uygun bir dille anlatmalıdır. Uzmanlar, en az 3 yaş aralığınu önermektedir. Sebebi ise, çocukların 3 yaş aralığında farklı talepleri olmasıdır.
3
Çocuğunuza ilk söyleme şekli çok önemlidir. Keyifli vakitler geçirirken kendisine olan sevginizden bahsedin ve kardeşinin olacağını söyleyin. Daha sonraki adım olarak da hayatınızda olan değişikliklerden bahsedebilirsiniz.
4
Bebek için alışverişe beraber çıkın ve kararları ona bırakın. Yeni bir bebek odası olacağını anlatın. Eski kıyafet ve oyuncaklarını, kardeşiyle paylaşması gerektiğini anlatın. 
5
Alışverişe gittiğinizde ona küçük hediyeler alarak mutlu edebilir ve onu asla unutmayacağınızı gösterebilirsiniz.
6
Ani karar vererek çocuğunuzu okula başlatmayın. Kendinizden uzaklaştırmak istediğinizi düşünebilir. Bu durumda da okula alışma sürecinde zorluk çekebilir. Bebeğinize karşı öfke duyabilir.
7
Kardeş kıskançlıkları anne ve babanın tutumlarıyla çok az sorunla atlatılabilir. İlk olarak aile düzeninizden ve doğumdan sonraki hayatınızdan bahsedebilirsiniz.
8
Doğum sonrasında annenin yardımcı olamayacağı bazı konulara babanın veya aile büyüklerine aktarılması gerekir. Anne ve babalar asla ve asla çocuğu kıskançlık konularında suçlamamalıdır.
9
Çocukluğunu unutup asla "sen ablasın/abisin böyle yapmamalısın" gibi cümleler kullanmamalıdır. Unutmayın ki o da bir çocuktur.
10