Karaciğer Yağlanmasına Doğal Çözümler

03 Eylül 2015

Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan karaciğer, sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi gibi nedenlerle yağlanmaya başlar. Vücudun en ağır organı olan karaciğer yağlanmayla birlikte daha da büyür ve diğer organlara baskı yapmaya başlar. Büyüyen ve diğer organlara baskı yapmaya başlayan karaciğer kaburganın alt kısmında ağrıya neden olur. 
1
Sağlıksız beslenmenin yanı sıra aşırı alkolün büyük oranda tetiklediği karaciğer yağlanması kısa sürede belirti gösteren hastalıklardan değildir. Sinsice ilerleyen karaciğer yağlanmasının belirti vermesi yıllarca sürebilir.
Karaciğer yağlanmasının durdurulması ve tedavi sürecinin hızlandırılması adına sağılıklı beslenilmeli ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. 
2
Sebze Tüketimi
Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı şüphesiz ki sebze tüketimidir. Özellikle sülfür bakımından zengin olan sebzelerin tüketimidir. Sülfür bakımından zengin olan besinler çeşitli nedenlerden dolayı vücudumuzda yer edinen kimyasalların atılımını kolaylaştırır.
Sülfür bakımından zengin gıdaları sırasıyla; soğan, sarımsak, lahana, brokoli ve brüksel lahanası olarak sırayabiliriz. Bu sebzelerin yanı sıra diğer sebzelerin tüketimi de oldukça önemli ve faydalıdır. 
3
Meyve Tüketimi
Sebze tüketiminin yanı sıra meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Meyve tüketiminde özellikle antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Antioksidan kaynağı olan meyvelerin tüketilmesi vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karaciğerin daha rahat çalışmasını sağlar.
Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur karaciğer hastalığı olan kişilerin A vitamini bakımından zengin meyveleri tüketmemeleridir. Karaciğer yağlanmasında etkili sonuçlar almanıza yardımcı meyveler; kivi, çilek, yaban mersini, kızılcık, portakal, greyfurt, erik, armut ve elma olarak tercih edilebilir. 
4
Tahıl Tüketimi
Sindirimi kolay olan ve yağ oranı düşük olan tahıl tüketimi karaciğerin ihtiyacı olan besinlerdendir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan tahıllar karaciğer sağlığı açısından faydalı besinler arasındadır. Özellikle buğday ve kepek ekmeğinin yanı sıra yulaf gevreği de tercih edilebilir. 
5
Lifli Besinler
Vücut sağlığı bakımından oldukça faydalı olan ve sindirimi kolaylaştıran lifli gıdalar aynı zamanda karaciğer sağlığına da katkı sağlamaktadır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan karaciğere yardımcı olan lifli gıdalar fazla yağın vücuttan atılmasını sağlar.
Yulaf ezmesi, mercimek, ıspanak, kuru fasulye, kepek, ahududu, armut, elma ve muz lif bakımından zengin olan besinler arasındadır. 
6
Limon
Güçlü bir antioksidan kaynağı olan limon, özellikle karaciğer iltihabına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bir bardak ılık suya ekleyeceğiniz yarım limon suyunu günde 2-3 kere tüketebilirsiniz. 
7
Elma Sirkesi
Karaciğer yağlanmasının tedavisinde tercih edilen başlıca doğal yöntemlerin başında gelen elma sirkesi, kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda karaciğerde biriken yağların atılımını kolaylaştırır.
Elma sirkesinin bir diğer faydası ise iltihaplı karaciğer yağlanmasını engeller ve iltihabı giderir. Bir bardak ılık suya elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bak ekleyerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı yemeklerden önce tüketebilirsiniz. 
8
Papatya
Karaciğerdeki yağların yakılmasına yardımcı olan ve karaciğer yağlanmasına karşı etkili bir tedavi imkanı sunan papatyayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. 5-6 adet kurutulmuş papatya tohumunu ezerek içine limon suyu ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı günde 2 kere tüketebilirsiniz.
9
Yeşil Çay
Zayıflamaya yardımcı özelliği ile bilinen yeşil çay, vücut sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Yağların yakılmasına yardımcı olan yeşil çay, karaciğer üzerinde biriken yağların atılımını kolaylaştırır ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. 
10