Kalp Sağlığı İle İlgili Bilinen 10 Yanlış

19 Ağustos 2015

Ailemde Kimse Kalp Hastası Değil Ben de Olmam
Kalp hastalıklarında genetik elbette önemlidir. Ancak her zaman genetik unsurlardan dolayı kalp hastası olacaksınız diye bir şey yok. Genetik anlamda ailesinde kalp hastalığı öyküsü olmayıp, sağlıksız beslenen, sağlıklı yaşamayan kişilerde kalp hastalığı görülürken, genetik anlamda kalp rahatsızlığı olabilecek ama sağlıklı ve düzenli beslenen kişilerde ise kalp rahatsızlıkları görülmeyebilir.
1
Kolesterol ve Tansiyon İlaçlarımı Kullanıyorum, İstediğim Şekilde Beslenebilirim
İlaç kullanımının yanında düzenli beslenme ve egzersize de önem verilmelidir. Bu her istediğinizi yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Düzenli olarak diyet programına girip uygulamalısınız.
2
Kalp Hastası Olanlar Grip Aşısı Olamaz
Aksine kalp hastası olanlar grip aşısı mutlaka olmalıdırlar. Ayrıca kalp kapak ameliyatı geçirmiş olanlar ise grip aşısının yanında zatürre aşısı da olmalıdırlar.
3
Kalp Hastalıklarına Erkekler Yakalanır
Çoğunlukla erkeklerde görülüyor olması, kadınlarda görülmüyor olduğu anlamına gelmez. Kadınları bir nebze de olsa kalp hastalıklarından koruyan faktör östrojen hormonudur.
4
Tereyağı, Ekmek ve Yumurta Yememeliyim
Bu besinleri hiç tüketmeyeceksiniz diye bir şey yok. Tabi ki her şeyin fazlası zarar. Ölçülü ve kararında tükettiğiniz takdirde yararı bile vardır. Örneğin haftada 3 gün yumurta tüketebilirsiniz. Ekmeği ise tam buğday ekmeğinden yana tercih etmelisiniz.
5
Düzenli Beslenmek ve Egzersiz Yapmak Kalp Krizinden Korunmam İçin Tek Yol
Elbette düzenli beslenmek ve egzersiz şart. Ancak bunların yanında sigara, alkol kullanımı, diyabet, tansiyon problemleri ve stres kalp hastalığına etkendir. Bunlara da dikkat etmek gereklidir.
6
Tansiyonumu Kontrol Altında Tutmak Kalp Sağlığım İçin Yeterli
Tansiyonunuzun düzenli ve kontrol altında tutulması kalp rahatsızlıklarını önlemenin gerekliliklerinden sadece bir tanesi. Kalbinizin sağlıklı atması için diğer rahatsızlıkların da kontrol altında tutulması gereklidir. Şeker, kolesterol gibi.
7
Kalp Rahatsızlıkları İleriki Yaşta Görülür
Günümüzde kalp hastalıkları sadece ileri yaş grubunda değil, genç ve orta yaş grubunda da ortaya çıkmaktadır.
8
Kalp Hastası Egzersiz Yapamaz
Aksine kalp hastaları düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Önemli olan nokta her kalp hastası olan kişinin kalp yetersizliğinin derecesine göre ve ona uygun egzersiz yapmasıdır.
9
Kalp Ameliyatından Sonra Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak
Ameliyattan sonra daha sağlıklı atan bir kalple hayatınıza devam edeceksiniz. Ameliyattan sonra hayatınız daha güzelleşip, daha risksiz ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edeceksiniz.
10