Kahve Falı Klişeleri

01 Mart 2016

Senin İçin Kabarmış
Kahve fincanının açılmasından sonra sıkça söylenen yorumlardan biridir. Kahve telvesinin fincanın dibinde birikmesi ile görülen ve genellikle "ayy evet kız bu aralar çok sıkıntılıyım" cevabı alınan klişe cümlelerdendir.
1
At Çıkmış, murattır
Kahve falında at görmek, kişinin dileğinin olacağı anlamına gelmektedir. Hemen hemen her falda görülür ve "Ay Hadi Hayırlısı" cevabı ile sonlanır.
2
Üç Vakte Kadar
Türk kadınlarının vazgeçilmez kahve yorumlarından bir tanesidir. Üç vakte kadar istediğine ulaşılacağı söylenir. Üç gün mü, üç ay mı veya üç yıl mı olacağı asla bilinmez.
3
Sana Bir Yol Görünüyor
Kahve falında yol görmek, seyahatin habercisidir. "Halamlarla tatile gideceğiz, acaba o mu?" gibi sorularla karşılaşmak an meselesidir.
4
Sana Bir Kısmet Görünüyor
Kahve falında kısmet görmek, güzel bir döneme gireceğiniz anlamına gelmektedir. Genellikle karşı taraftan alınan tepki ise "Neredee..." şeklindedir.
5
Kem Gözlü Biri Çıkmış
Kahve falında göz gibi çıkan ufak bir halkadır. Nazar olarak yorumlanır ve "gözü olanın gözü çıksın" diyerek, parmak yardımı ile göz patlatılır.
6
Yılan gibi biri dikkat etmelisin
Falda görülen yılan, bir düşmanının olduğuna işaret eder. "Bak bak şurada yılanın başı var" gibi sözlerin ardından, "yılanın başını ez kız" gibi cümleler eşliğinde devam eder.
7
Balıklar Görünüyor
Kahve falında görülen balıklar, olumlu anlam taşımaktadır. Maddi anlamdaki bolluğu simgeleyen balıklar görünen bir fal, "eline bir şey geçecek. Anahtar mı desem, para mı desem" şeklinde paylaşılır.
8
Kalabalık Ortamda Bulunacaksın
Falda görülen irili ufaklı insanların çevrede görülmesi, kalabalık bir ortamda bulunulacağı anlamına gelmektedir. "Düğün mü desem, cenaze mi desem" şeklinde işitilir.
9
Başına Talih Kuşu Konuyor
Fal baktıran kişinin başına talih kuşu konması, zengin olması anlamına gelmektedir. "Hadi inşallah" tepkisi ile karşılaşılmaması mümkün değil...
10
Uzun Boylu Bir Oğlan Görünüyor
Aşk hayatınızın yoluna gireceğini temsil eden, uzun boylu adam sembolüdür. "Biliyordum beni sevdiğini" diyerek, sevinç çığlıkları atılarak, fala devam edilir.
11
Kahve Falında Kısmet Taşması
Kahve telvesinin, fincanın dışına süzülmesi ile yorumlanır. Kısmetlerinin bollaşacağı anlamına gelir ve "ay kız ağzın bal yesin" gibi sözler işitilebilir.
12