Kadınların Mutlaka Yaptırması Gereken 10 Test

03 Ekim 2015

Ultrason
Özellikle vajinal ultrason ile her kadın sene de bir kez muayene olmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır. Ciddi bir hastalık ile ilgili erken teşhisin konmasında ultrason çok belirleyici bir rol oynamaktadır. Yumurtalıklar, rahim, karın organları hakkında her kadın için erken teşhis konmasında son derece önemlidir.
1
Smear Testi
18 yaşını geçen her kadının yaptırması gereken önemli testlerden biri de smear testidir. Smear testleri sayesinde oluşabilecek rahim kanseri tehlikesi önceden belirlenebilir. Smeat testinde rahimden özel bir fırça ile hücre sürüntüsü alınarak test gerçekleştiriliyor.
2
Kan Testleri
Geniş kapsamlı yapılacak kan testleri ile diyabetten tutun da kolesterole, hipertansiyona kadar pek çok rahatsızlık önceden belirlenebilir. Bir şikayetiniz olmasa bile, 35 yaşını geçmiş her kadının 2  yılda bir kan testlerini yaptırması önemlidir.
3
Mamografi
Ölüm riskini içinde barındıran en riskli kanser türlerinden biri olan meme kanseri için çok önemli olan ve hastalığın teşhisi öncesi henüz kireçlenme aşamasında dahi tespit edilebilen kansere mamogrofi testi ile teşhis konulabilir. Böylelikle erken teşhis ile çok olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.
4
Efor Testi
40 yaşını geçmiş her kadının her yıl kalp sağlığı için check- up yaptırması gereklidir. Özellikle ailesinde kapl rahatsızlığı olan kişiler varsa bu testlerin daha erken yaşta yapılması gereklidir. Efor testi ise koşu bandında 10 dakika da yapılmaktadır.
5
Tonometre Ölçümü
Göz tansiyonu göz de gerçekleştirdiği, sinir hasarı ile körlük gibi kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Tedavi olarak lazer yada ilaç tedavisi uygulanarak körlük engellenebiliyor ancak erken teşhisle bu sorundan hiç başlamadan kurtulunabiliyor. Bunun için her yıl tonometre ile göz iç basıncınızı ölçtürerek bu testi yaptırmalısınız.
6
Cilt Muayenesi
Kadınların her yıl düzenli olarak başvurmaları ve gerekli testleri yaptırmaları gereken bölüm ise dermatolojidir. Özellikle cildin de çok fazla ben bulunan kişiler için bu muayene ve testler çok önemlidir. Kadınlar özellikle 30- 35 yaşından sonra düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdırlar.
7
Kemik Yoğunluğu Ölçümü
Ailesinde osteoporoz hikayesi olanlar özellikle risk altında olup, kemik yoğunluğu ölçümünü mutlaka yaptırmalıdırlar. 40 yaşını geçen kadınlar kemik yoğunlu ölçümünü yaptırabilirler. Kemik yoğunluğu ölçümü ile kemik erimesi riskiniz hesaplanıyor.
8
Kolonoskopi
Kolon kanserinin en sık görülen kanser çeşitleri arasında 3. sırada yer aldığını göz önüne alırsak, düzenli olarak kolonoskopi yaptırmanın önemi de artıyor. Yapılan kolonoskopi ile kalın bağırsak tamamen inceleniyor. 50 yaşından sonra 2 yılda bir kolonoskopi yaptırılması önemlidir.
9
Tükürük
Diş hastalıkları önemli sağlık problemlerinden biridir. Diş ve diş eti hastalıklarının belirlenmesin de tükürük testi ile pek çok diş hastalığının erken teşhisi mümkündür. Tükürüğünüz incelenerek ortaya çıkabilecek rahatsızlar belirlenmektedir.
10