Kadınlarda Kanser Belirtileri

20 Kasım 2015

Kadınların memnun olduğu bir durum olan kilo kaybının altında, açıklanamayan bir sebep var ise dikkat edilmesi gerekir. Tam olarak kanser olmasa da tiroid hastalıkların uyarıcısı olabilir.
1
Kadınların ortak sorunu olan şişkinlikle beraber karın ağrısı ya da pelvik ağrısı oluyorsa dikkatli olunması gerekir. Yumurtalık kanserinin habercisi olması mümkündür. Şişkinliği hemen hemen her gün yaşamaya başladıysanız veya uzun süredir var ise mutlaka doktorunuza görünün.
2
Kadınların aksatmaması gereken bir konu meme muayenesidir. Her ay düzenli periyotlarda kontrol edilmesi gerekir. Meme dokusunda kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi değişiklikler var ise bir hafta ve üzerinde süren şişkinlik görülüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Memede akıntılar görüldüğü zaman da mamografi, ultrason, MR ve gerekli görüldüğü zaman biyopsi yaptırılması şarttır.
3
Menopoz öncesi kadınlar, genelde adet düzensizliklerini göz ardı ederler. Bu dönemlerde görülen kanamalar, kolorektal kanserinin habercisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Bu kanamaların başka bir sebebi ve en çok görülen sebebi de rahim kanseri olabilir.
4
Ciltte görülen değişiklikler bazı zamanlarda fark edilmez. Ciltte görülen renk değişikliklerinin sebebi araştırılmalı ve deride kanama başlarsa kesinlikle aksatılmamalıdır.
5
Kadınlarda uzun süre devam eden hazımsızlıklar, yemek borusu kanseri veya mide kanseri olabilir. Uzun süre bu problemi yaşayan kadınlar mutlaka doktora görünmelidir. Yutma güçlüğü ve yemek borusu problemi, akciğer kanserinin habercisi olabilir.
6
Kadınlar, idrarında veya dışkısında kan görüdüklerinde hemoroid ismi verip geçerler. Bunu yapmayın ve özellikle dışkıda renk ve şekil bozukluğu var ise hekiminize görünün. Kolonoskopi testi yaptırarak nedenini öğrenebilirsiniz.
7
Özellikle sigara içen kadınlar, ağızdaki değişiklikleri takip etmelidir. Ağız ve dil üzerinde oluşan belirtiler, ağız kanserinin habercisi olabilir.
8
Koltukaltı ve boyunda çıkan şişlikleri önemsememezlik yapmayın ve hemen doktorunuza başvurun. Lenf nodlarında oluşan değişiklikler, enfeksiyondan kaynaklı veya kanserin habercisi olabilir.
9
Birçok hastalığın habercisi olarak bilinen yorgunluk, lösemi, kolon ya da mide kanserinin belirtisi olabilir.
10