Kabukları Atılmaması Gereken Besinler

15 Ekim 2015

Soğan, sarımsak gibi besinlerin kabukları, pişerken besin değerini tuttuğu için, daha besleyici yemek yapmanız konusunda yardımcınız olacaktır.
1
Elmaların kabuklarını kurutun ve hafif bir sonbahar gününde kabuklarıya bir çay demleyin ve keyfinize bakın. Ayrıca göz çevresindeki koyu renkleri giderir ve tencerelerdeki lekeleri temizlerken de kullanılır.
2
Bahçeyle uğraşıyorsanız, yumurtanın kabuklarını dövün ve gübreye katın. Toprak daha fazla kalsiyum vermektedir.
3
Evlerinde ekmek yapanlar için bir önerimiz var. Havuçları rendeledikten sonra alan posayı atmayın. Ekmek hamurunun içerisine katın. Çok lezzetli olmaktadır. Çorbalarınıza da ekleyebilirsiniz.
4
Muz kabuğunun içine biraz şeker dökün ve vücudunuzda gezdirin. Buyrun size doğal peeling. Alerji ve ısırık gibi kaşıntılarda da muz kabuğu işe yaramaktadır.
5
Narenciye kabukları cilde ferah bir his yaratmaktadır. Böcekler ve sivrisinekler bu kokuları sevmezler. Yaşam alanlarınızda hızlıca bunlardan kurtulabilirsiniz. Rutubetli evlerde yaşayanlar için de bir önerimiz var. Kabuklarını bir poşete koyun ve kıyafetlerinizin arasına koyun. Naftalin yerine narenciye kabukları.
6
Kahve veya çayınızı demlediğiniz demliklerde veya cezvelerdeki lekelerden limon yardımıyla kurtulabilirsiniz.
7
Pek sevilmeyen bir meyve olan greyfurtun kabuklarını rendeleyin ve baharatlarla karıştırın. Çok güzel bir çeşni olacaktır.
8
Patates kabukları göz altı torbalarını indirmede etkilidir. Patates kabuklarını temizce yıkayın. Yağ ve limon suyundan geçirin ve fırına atın. Tadına inanamayacaksınız.
9
Karpuzun kabuğu akneli ciltlere iyi gelmektedir. Aynı zamanda turşusu da yapılır.
10