Jinekoloğa Gitmeniz Gereken 10 Durum

07 Ekim 2015

Meme Muayenesi
18 yaşını geçmiş ve evlenmiş her kadın 6 ayda bir meme muayenesini yaptırmak için jinekoloğa gitmelidir. Meme muayenesinin yanında meme ultrasonografisi de mutlaka çektirilmelidir.  
1
Düzensiz Adet
Normal olmayan adet döneminiz olduğu takdirde yine jinekolog muayenesine gitmelisiniz. Normal olmayan yani anormal olarak kabul edilen adet dönemi, 21 günden kısa, 35 günden uzun sürer. Bu da anormal olarak kabul edilir. Hiç adet görememe ya da gereğinden fazla miktarda adet kanaması görürseniz de bir jinekoloğa muayene olmalısınız.
2
Normal Olmayan Vajinal Akıntı
Mutlaka her kadının hayatında bir kez dahi olsa yaşadığı bir şeydir vajinal enfeksiyonlar. Vajinal kaşıntıyla kendini gösteren onun haricinde sarı veya gri renkte ve anormal şekilde bir kokuyla gelen akıntıyla kendisini belli eder. Böyle durumlarda da jinekoloğa gitmeli ve muayenenizi olmalısınız. İlaç tedavisi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.
3
Genital Bölgede Çıkan Siğil
Bu siğillerin büyük bir kısmı genellikle cinsel yolla bulaşır ve Human Papilloma Virüs HPV olarak adlandırılır. Bunun için bu bölgenin sık sık kontrol edilmesi önemlidir. En ufak bir siğil görüldüğünde dahi, jinekoloğa gidip hemen muayenenizi olmalısınız.
4
Kasıklarda Bitmek Bilmeyen Ağrılar
Kasıklarda ağrı oluşmasının en büyük sebebi, yumurtalık kistidir. Hangi yumurtada kist oluştuysa, o kasıkta da şiddetli ağrılar oluşuyor. Bu yüzden çok şiddetli kasık ağrılarınız olup, geçmiyorsa yumurtalık kistinden şüphelenmek gerek. Bu durumda bir jinekoloji uzmanına muayene olunmalıdır.
5
İlişkiden Sonra Vajinal Kanama
Özellikle ilişkiden sonra oluşan kanama rahim ağzı enfeksiyonu ve rahim ağzı yarasının göstergesidir. Ayrıca rahim ağzı kanseri hücrelerinin ve rahim ağzı kanserinin de belirtisi olabilir. Bunun için ilişkiden sonra oluşan kanamalar mutlaka önemsenmelidir. Bir jinekoloğa muayene olmak gereklidir.
6
Daha Sonradan Beliren Adet Ağrısı
İlk adet zamanlarında görülen adet ağrıları normal sayılmaktadır. Ancak sonralardan oluşan adet ağrılarının ciddiye alınması önemlidir. Bir jinekoloğa muayene olmakta fayda vardır.
7
Memede Ele Gelen Kitle
Her kadının kendi kendine meme muayenesini yapması çok önemlidir. Özellikle günümüzde meme kanseri riskli olup çok fazla görülen kanser çeşitlerindendir. Bu yüzden erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmadan elinize gelen sert bir kitle halinde hemen jinekoloğa gitmelisiniz.
8
Aile Planlaması
İstemediğiniz bir hamilelik için, korunma yolları ile ilgili en doğru ve güvenilir bilgiyi bir jinekoloji doktorundan alabilirsiniz. Bu yüzden korunmak için ilk önce doktora başvurarak sizin için en uygun doğum kontrol yöntemini seçmelisiniz.
9
Adet Olamama
Adet görmeme kadınların sağlığı açısından çok önemli ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bunun nedenlerini ve altında yatabilecek başka sağlık problemlerinin araştırılması için jinekoloji uzmanına muayene olmanız gereklidir.
10