Jaguar Hakkında Bilinmeyenler

24 Kasım 2015

Jaguar,1945 senesine kadar "Swallow Sidecar Company" ismi ile bilinmekteydi. Alman Nazi SS'lerinden dolayı firmanın ortakları isimlerini değiştirmeye karar verdiler. Tüm önerilere rağmen, kendine özgü, farklı ve net bir isim olan "Jaguar" ismini vermekte anlaştılar.
1
1960'lı yıllarda Steve McQueen, motosiklet ve arabaları ile bilinmekteydi. Jaguar XK-SS adı taşıyan araç da ünlü ismin en sevdiklerindendi. Ünlü isim, polisle başını bu araba yüzünden derde soktuğu da söylentiler arasındadır.
2
Jaguar'ın sembollerinden biri, araçların kaputunda olan Jaguar amblemidir. Yeni tasarımlarda bu amblemin bulunmasının sebebi, yayalarının can güvenliğini tehlikeye soktuğu düşüncesidir. Bu yasak ilk çıktığı senelerde, piyasada bulunan tüm araçlar toplatılmıştır.
3
Jaguar, 1940 ve 1990'a kadar dünyanın en hızlı otomobili olarak adını altın harflerle yazdımıştır. 1948 ve 1954 seneleri arasında üretimi durduruldu. 40 sene sonra da dünyanın en hızlı otomobilini üretti. 1992 senesinde XJ220 aracını üretti ve ardından bir sonraki yıl McLaren F1 isimli araba, listelerin birinci sırasına yerleşti.
4
Jaguar 1950'li senelerden beri İngiliz spor arabanın en büyük simgelerindendi fakat 2008 senesinde Hindistanlı en büyük motor devlerinden olan Tata Motors tarafından satın alınmıştır.
5
E tipi Jaguar, İngiltere'nin en önemli kültürel ihracatlarındandı. Dikkatleri üzerine toplayan E tipi XKE'nin motoru için, Enzo Ferrari: "Bugüne kadar yapılmış en güzel araba" açıklamasında bulundu.
6
Jaguar'ın dışardan verdiği etki kadar, içeriden de etkilemektedir. Otomobilin döşemeleri İskoç Angus boğalarının derileri ile yapılmaktadır.
7
Jaguar, senelerce hızlı arabalarının bazılarını tasarlamıştır fakat tasarladıklarından hiçbiri 1260 kilometre hıza ulaşamadı. Jaguar'ın kalite kontrolü de kalitesi ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir.
8
Jaguar, araba üretmeden önce sepetli motosikletler üretimi yapmıştır. 1927 senesinde, iki koltuklu coupe üretti ve farklı bir alana yöneldi. Zaman geçtikçe sadece lüks ve spor araba üretimine geçmiştir.
9
Hollywood yıldızlarının en popüler araçlarındandır. Özellikle "Hollywood Kralı" olarak anılan Clark Gable, arabanın en büyük hayranlarındandı.
10