İyi Baba Olmanın Sırları

20 Kasım 2015

İyi baba olmak isteyenler için ilk kural, çocuk bakımının daha çok içinde olmaktır. Her türlü sorunu annenin halletmesini beklemeyin. Bakım işlemi için, işe bir yerden başlayın ve halledeceğinize inanın. Başaracağınıza inanıyoruz.
1
Bez değiştirme ve bebeğinizi yıkamya çalışmalısınız. Pratik yapmadığınız takdirde başarılı olmanız çok zordur.
2
Pratik yaparak herşeyi öğrenmeniz mümkündür. İlk zamanlarda, yanlış yapmanız doğaldır ama bu denemenizi engellemez. Deneyin ve bebeğinizin kıyafetlerini ters giydirdiğiniz zamanlarda da hevesinizi kaçırmayın. Kimse bebek bakımını doğuştan öğrenmiyor.
3
Çocuklarınıza fiziksel temasa girmekten kaçınmayın. Babalarıyla birlikte güreş gibi oyunları oynayan çocukların eğitim hayatı boyunca başarılı oldukları ve zararlı maddelerden uzak durdukları görülmüştür.
4
Babalar, çocuklarıyla duygusal bir bağ kurmalıdır. Çocuklarınızın duygularını anlamaları ve onlara karşı anlayışlı olmanız gerekektedir. Sadece fiziksel temas yeterli olmaz.
5
Çocuklarınız size yalansız, dolansız ve dürüstçe açılabilmelidir. Bu durumda kendilerini güvende hissederler.
6
Sadece eşinize yardımcı olmayın, eşinize partner olun. Eski zamanlarda erkekler eşlerine çok fazla yardımcı olmazlardır. Şimdilerde ise, kadınların en büyük partnerleri eşleridir.
7
Erkeklerin bebek bakımlarına dahil olması ile, çocuğunuzla geçireceğiniz zaman daha da artmaktadır. 
8
Duyarlı bir baba olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı da rutin işlere dahil olun ve çocuğunuzun yemek düzeni, uyku düzeni, günlük rutin işleri ile ilgilenin. Mükemmel baba olmanın baş kurallarındandır.
9
Eşinizin kararlarına kesinlikle saygı duymalısınız. Ev işleri ve çocuk bakımı ile illgili konularda özellikle saygı duyun.
10