İstanbul'un Müzeleri

07 Ekim 2015

Masumiyet Müzesi
Orhan Pamuk'un 1950-2000 yılları arasındaki İstanbul hayatını anlatan Masumiyet Müzesi adlı aşk romanı Masumiyet Müzesi'ne konu oluyor. Özellikle romanı okuyanlar için müzede tüm detaylar canlanacak.
1
Rahmi M. Koç Müzesi
Türkiye'nin ulaşım, iletişim, endüstri ve sanayi tarihi konusunda ilk müze olma özelliğine sahip Rahmi M. Koç Müzesi, tarihe kucak açmış binlerce önemli eser barındırmaktadır.
2
Ayasofya Müzesi
325 yılında Roma İmparatorluğu'nun imparatorluk merkezini İstanbul'a taşıması ile Ayasofya, bir kilise olarak inşa ettirilmişti. İstanbul’un fethi sonrasında Sultan II. Mehmet tarafından camiye çevrilmiş, günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır.
3
İstanbul Arkeoloji Müzesi
Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı'nın bir parçası olarak inşa ettirilen Çinili Köşk'ün bahçesine, Sultan II. Abdülhamit tarafından yerleştirilmiş İstanbul Arkeoloji Müzesi, pek çok önemli eser barındırmaktadır.
4
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Bizans Dönemi saraylarının en nadide parçalarını oluşturan mozaiklere ev sahipliği yapıyor.
5
Miniatürk (Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi)
60.000 metrekarelik yeşilliklerle süslenmiş açık alanda Mevlana Türbesi'nden Safranbolu evlerine, Sultanahmet'ten Çanakkale Zafer Anıtı'na kadar ülkemizin pek çok önemli ve değerli eserlerini minyatür maketler şeklinde görebilirsiniz.
6
Sakıp Sabancı Müzesi
Emirgan'ın nadide müzesi Sabancı Müzesi, 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan dönemdeki Kitap sanatları ve Hat Koleksiyonu'na ev sahipliği yapıyor. 
7
Adalar Müzesi
Büyükada’da konumlanmış Adalar Müzesi'nde, adalar hakkında pek çok bilgi bulabileceğiniz gibi Ada kayalıklarında fosilleşmiş izleri bulunan, 400 yıl önce yaşamış Dunkleosteus zırhlı balık replikası da müzede yerini alıyor.
8
Deniz Müzesi
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olarak Türkiye'nin ilk askeri müzesi olma özelliğine sahip Deniz Müzesi, bahriyeli kıyafetlerinden gemi modellerine, el yazmalarından saltanat kayıklarına ve seyir aletlerinden haritalara kadar yaklaşık 20.000 adet eseri barındırıyor.
9
Atatürk Müzesi (İnkılap Müzesi)
Milli Mücadele çalışmaları sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün kiracı olarak kaldığı ev, Atatürk'ün kişisel eşyalarının, bir tutam saçının, üniformalarının, el yazısı ile yazdığı çeşitli belgelerinin, hatıra eşyalarının, askeri ve sivil yaşamına ait fotoğrafların, madalyalarının sergilendiği müzedir.
10
İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi, birbirinden renkli ve güzel oyuncakları sergilendiği yerdir.
11
İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi, birbirinden güzel sanat eserleri ile özellikle çocukları ve gençleri buluşturup modern sanatın yaygınlaşmasında önemli bir rol oynamaktadır.
12