İstanbul'un En Lezzetli Tatlı Mekanları

01 Mayıs 2017

Ali Muhiddin Hacı Bekir
1777 yılından beri yüzleri güldüren lezzetiyle başka hiçbir yerde bulamayacağınız akide ve badem şekeri, drajeler ve çifte kavrulmuş lokumları tadına doyamayacağınız lezzetlerle Ali Muhiddin Naci Bekir'de.
1
Baylan Pastanesi
87 yıldır İstanbulluların vazgeçilmezi olan Kadıköy ve Bebek’te hizmet vermeye devam eden Baylan, geleneksel lezzetinden hiçbir şeyi bozmadan hala Meşhur Adisababa pastası, Kup Griye tatlısı, kestane püresi ile yapılan Montebianco tatlısı ile biliniyor. Manzaraya karşı tatlı keyfi için Bebek şubesine, eski pastane ruhunu yaşamak için Kadıköy şubesine gitmenizi tavsiye ederiz.  
2
Çikolata Dükkanı
Çikolata Dükkânı, ufak olsa da içinde kocaman tatlar barındırıyor. Nefis çikolata kokularını içinize çekerek tatlılarını yiyebileceğiniz mekanın en meşhur tatlısı çileklerle süslü Asuman… Moda’ya yolunuz düşerse mutlaka Çikolata Dükkânı’na uğramalısınız.
3
Göreme Muhallebicisi
1965 yılından beri hizmet veren Göreme Muhallebicisi'nin sütlü tatlılarının lezzeti başka hiçbir yerde yok. Özellikle kazandibisi, sütlacı ve tavuk göğsü mutlaka denenmesi gereken lezzetlerinden. Ayrıca sadece tatlıyla sınırlı olmayan bu yerde menemen, kaymak ve pilav üstü tavuk da bulabilirsiniz.
4
Güllüoğlu Baklava
Baklava denildi mi şüphesiz ki aklımıza Güllüoğlu Baklava gelir. Damakta tadı kalan baklavasını başka yerde yemek doğru olmaz bizce. Baklava yemeğe gidecekseniz geleneksel tatlılar hakkında bilgi edinmeden gitmemenizi öneririz.
5
J’adore Chocolatier
J’adore, Taksim’de ara sokağa gizlenmiş nefis bir çikolata dükkanı. Oraya gittiğinizde kuyrukta bekleyebilirsiniz ama inanın o bekleyişe değiyor. Canlı müzik, şiirler…Oldukça vintage tarzda dekore edilmiş. Buradayken ne yesem diye aklınız karışabilir, bizim önerilerimiz ise fondü, suffle, elmalı tart.
6
La Vien Rose
Kapısından girdiğimiz anda Fransız cafelerinin esintilerini iliklerimize kadar hissedebileceğimiz La Vien Rose, muhteşem tatlılarıyla bizi karşılıyor. La Vien Rose tatlı konusunda tüm beklentilerinizi karşılayabilecek seviyede. Oreo’lu pasta ve Nutellalı gözlemelerini denemenizi tavsiye ediyoruz.
7
Laduree
Listemize en iyi makaronun adresi Laduree’u ekledik. Fransız stili dekorasyonu ile zevkli döşenmiş butik mekanın fiyatları biraz pahalı olsa da lezzeti için buna değer diyoruz.
8
Merhaba Pasta Sanatı
Lezzetli ve bol çeşitli eklerlerin yaratıcısı, bu mekanın cafeleri de oldukça şık. Özel tasarım pastalar, sütlü tatlılar ve makaronlar mekanın en favori tatlıları bizden söylemesi.
9
Savoy Pastanesi
1940 yılından beri hizmet veren Savoy pastanesi, Cihangir’in eski pastacılarından ve artık klasikleşmiş mekanları arasında yerini alıyor. Hepsi birbirinden lezzetli olduğu için buraya geldiğinizde ne yiyebileceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz. Tahinli çörekleri, acıbadem ezmeleri, milföy pastaları, kabaklı kekleri, tiramisusu yani buranın bütün tatlılarını tatmanızı öneririz.
10
Tatlı Köşem
Moda’nın tatlı konusunda akla gelen ilk mekanlarından biri olan Tatlı Köşem, içimizi ısıtan bir dekorasyona sahip. Burada bütün tatlılar el yapımı. Frambuazlı kekleri, kabaklı tartları, limonlu, elmalı şirin cupcakelerinin tadına mutlaka bakmalısınız. 
11