İshal Neden Olur?

03 Eylül 2015

Sindirim sistemi hastalıklarından gıda zehirlenmesine kadar birçok faktörün neden olduğu ishal, aynı zamanda tüketilen besinlerden dolayı da meydana gelmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin ishale neden olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir.
İshale neden olan faktörlerden bir diğeri ise aşırı alkol tüketimidir. Kişinin vücut direncine bağlı olarak değişen bu faktörler genel olarak ishale neden olmaktadır. 
1
Vücudun sıvı kaybetmesiyle birlikte halsizlik kaçınılmaz olmaktadır. Ancak oldukça uzun süren ve iyileşme sağlanamayan ishallerde bayılmanın yanı sıra ölümle sonuçlandığı gözlemlenebilir.
Vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra bakteriyel enfeksiyonların da neden olduğu ishal, mide bulantısı, çok sık tuvalete çıkma, şişkinlik ve mide kramplarına neden olmaktadır. 
2
İshale neden olan bir diğer faktör ise yemek alışkanlığının değiştirilmesidir. Alışık olduğunuz yemek alışkanlığının değiştirilmesinin yanı sıra uzun süre aç kalmanın ardından tüketilen gıdalar ishale neden olmaktadır. 
3
Gıda Zehirlenmesi
Tüketilen bozuk gıdaların neden olduğu ishal, gıdanın tüketilmesinden 1-2 saat sonra belirti gösterir ve yaklaşık 1-2 gün kadar sürebilir. Çabuk bozulan ve zehirlenme riski taşıyan gıdaların başında yumurta, tavuk, pişmemiş et, şarküteri ürünleri, süt ve mayonez gibi gıdalar gelmektedir.
Gıdaları temin ederken öncelikle son kullanma tarihine ve ambalajın açılmamış veya bozulmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
4
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Özellikle çölyak gibi kronik sindirim sistemi hastalıkları ishale neden olan başlıca faktörler arasındadır. Çölyak hastalığının yanı sıra çeşitli bağırsak hastalıkları da ishale neden olmaktadır. Bu tip ishaller genellikle 3 gün kadar sürmektedir. 
5
Yapay Şekerler
Sindirilmesi zor yapay şekerler ishale neden olan bir diğer faktörlerdendir. “Sorbitol” ve “mannitol” gibi tatlandırıcılar genellikle yoğurt ve şekerlemelerde sıkça kullanılmaktadır. Sindirilmesi zor olan bu tatlandırıcılar ishale neden olmaktadır. Bu nedenle gıdaların temininde mutlaka içindekiler bölümünü kontrol etmelisiniz. 
6
Yapay Yağlar
Genellikle patates cipslerinde, diyet gıdalarda ve yağsız gıdalarda bulunan yapay yağlar ishale neden olan faktörler arasındadır. Mideden ve bağırsaklardan sindirilmeden geçen yağlar ishale neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Özelikle ishal döneminde yapay yağ içeren gıdalardan uzak durmanız önerilmektedir.
7
Acı Biber
Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğiyle bilinen acı biber, ishale neden olabilir. Aşırı acı biber tüketimi ishale neden olur ve etkileri yaklaşık 2-3 saat sonrasında görülür. 
8
Kafein Tüketimi
İdrar söktürücü özelliğine sahip olan kafein ishale neden olur ve vücuttaki su oranının azalmasına sebebiyet verir. Bağırsak hareketlerini ve kasılmalarını artırarak ve ishali tetiklemesini önlemek adına aşırı kafein tüketiminden uzak durulmalıdır. 
9
Alkol Tüketimi
Sağlığa açısından oldukça zararlı olan ve birçok rahatsızlığı tetikleyen alkol, ishali de tetiklemektedir. Sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyen alkol aynı zamanda vücudun daha çok su kaybetmesine sebebiyet verir. 
10