İş ve Yaşam Dengesi Sağlamanın Yolları

08 Nisan 2016

İş ve yaşam dengesini korumak için ilk yapılması gereken şey, mesainizi her gün aynı saatte bitirmektir.
1
Her günün sonunda alışkanlık haline getirmeniz gereken bir şey, eve gitmeden önce kafede veya parkta yarım saat oturup kendinizi dinleyin. Bir gün sonra yapacağınızı, hafta sonu yapacağınızı düşünün ve planlarınızı yapın.
2
Hafta sonu için planınızı yapın ve tüm haftanın yoğunluğundan kurtulun. Tüm haftanın yorgunluğunu şehir dışında atmayı planlıyorsanız hemen notunuzu alın ve uygulamaya koymaya başlayın.
3
İnsanlara hayır demekten korkmamalısınz. Özel hayatınızı organize ederken, insanlara hayır demekten korkmayın. Gelen her teklifi kabul etmeye kalkarsanız, kendi isteklerinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumdan kim memnun kalır ki...
4
Bilgisayar başında vakit geçirmekten hoşlananlar, blog yazmayı tercih edebilirler. İlginizi çeken herhangi bir şeyi yazabilirsiniz. Günde 15 dakikanızı ayırın ve günlük tutarak zihninizi boşaltın.
5
Yaşam ve iş dengesini sağlamak için mesaiden önce spor yapmalısınız. Sabah sporunu alışkanlık haline getirenlerin, iş hayatında daha fazla üretken olduğu gözlemlenmektedir.
6
İşin dışında kalan zamanınızı, gereksiz şeyler için harcamaktan vazgeçmelisiniz. Televizyon programları ve gereksiz ev işleri gibi şeylere, çok zaman ayırmayın. Uzun lafın kısası, sizin için çok da önemli olmayan şeylerin farkına varın.
7
Telefonunuz ve bilgisayarın başında, çoğu zamanınızı harcıyorsunuz. Sosyal medya hesaplarından, kimlerin nerelere gittiğini takip ediyor ve gereksiz oyunlar ile özel hayatınızı kısıtlıyorsunuz. Eve girdiğiniz zamanlarda, telefonlarınızdan ayrılmalısınız.
8
Gün içerisinde çok fazla plan yapmamalısınız. İş çıkışından gece uyuyana kadar koşturarak zaman geçirmek, tükenmişlik sendromuna davetiye çıkarabilir. Yaptığınız ve yapacağınız planlarla iş-yaşam dengesini oturtmalısınız.
9
Süper kahraman olmadığınızı unutmayın. Her yere ve herkese yetişmek zorunda kalarak kendinizi aksatmayın. Bitmek bilmeyen enerjinizin olmadığını unutmayın ve kendinize çok sorumluluk yüklemeyin.
10