İnsan Beyninin Farklı Özellikleri

28 Nisan 2017

Kısa dönem hafızamız ile sadece yedi öğe tutulabilir. İnsanlarda uzun dönem hafıza, kısa dönem hafıza ve duygusal hafıza olmak üzere üç farklı hafıza bulunmaktadır.
1
Uzun dönem hafıza dediğimiz şey, bilgisayarınızın sabit disi gibi düşünürsek, kısa dönem hafızaya USB bellek diyebiliriz. Kısa hafıza sayıları insanlar için 5-9 arasındadır. Yani bu sayıya ortalama 7 diyebiliriz.
2
Bilinçaltı sizden çok daha akıllı ve güçlüdür. Çalışma grubunda bulunan birtakım insanlara karmaşık resimler gösterildi ve izlenimleri hakkında bilgi alındı. Gruptaki insanlar çok rahat şekilde sorunu buldular. Farklı grupta ise düşünerek yanıtlamaları istendi fakat saatler geçmesine rağmen, gruptaki insanlar hatayı bulamadılar.
3
Bilinenin aksine, zihinsel işler beyni yormaz. Ne kadar zor ve uzun sürerse sürsün, beyni besleyen damarlardaki kan akışı aynı kalmaktadır.
4
Tüm gün çalışan insandan alınan ve kontrol edilen kanda, çok yüksek oranlarda yorgunluk toksini bulunmuştur. Yani beyin yorgunluğu, insanın ruhsal durumundan kaynaklanmaktadır.
5
Dua ederken ve meditasyon yapıldığı sırada, bebeklerde bulunan alfa dalgasının beyinde yayıldığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı, ibadet eden insanların daha az hastalandığı ve çabuk iyileştiği görülmektedir.
6
Düzenli beyin egzersizleri, beyni hastalıklarının önüne geçmektedir.
7
Yeni öğrenilen bilgiler ve yaptığınız çılgınlıklar, beyninizin gelişmesine yardımcı olur. Kendinizden zeki insanlar ile konuşmak, beyin üzerinde çok olumlu etki bırakmaktadır.
8
İnsan beyninin fiziksel varlık olarak algıladığı şeylerden biri gölgelerdir. İnsan beyni, hareketleri ve çevresi ile ilgili etkileşimleri, farklı yerlerden ipuçları bularak anlar. Örnek vermek gerekirse, gölgeler diyebiliriz. Beyin, gölgeleri vücudun parçası olarak düşünmektedir.
9
Beynin gizemli özelliklerinden biri de vücuttan sonra uyanmasıdır. Sabah uyandığınız zaman, beyin egzersizi yapmak çok yararlı olacaktır.
10
Beyin egzersizi için yeterli miktarda sıvı almalısınız. Beynin %75'i sudan oluşmaktadır.
11