İngiltere Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

04 Aralık 2015

Birleşik krallık İngiltere; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşmaktadır. Birleşik Krallık'ın ve İngiltere'nin başkenti Londra, İskoçya'nın başkenti Edinburgh, Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast, Gallerin başkenti ise Cardiff'tir. 
Nüfus olarak baktığımız zaman; İngiltere 53 milyon, İskoçya 5.3 milyon, Kuzey İrlanda 1.8 milyon ve Galler 3 milyon olmak üzere toplamda 63 milyon nüfusu olduğu tahminler arasındadır.
1
Dünyanın önde gelem ticari bölgelerinden biri de Birleşik Krallık'tır. İlk on üretici ülke olma yönünden önem taşırken Sağlık, Yaratıcı Endüstriler ve Bilişim ve İletişim Teknoloileri alanlarındaki en büyük endüstrilerine sahip olan bir ülkedir. Birleşik Krallık'ın hemen hemen her yerinde İngilizce konuşulmaktadır. Az olsa da Galce, İskoçça ve İrlandaca gibi farklı resmi dillerde konuşulmaktadır. İngiltere'nin para birimi sterlin (pound)'dir. Hristiyanlık, Birleşik Krallık'taki başlıca dindir. Başka dinleri hoş gördüğünden dolayı çok dinli bir toplum olma özelliği taşımaktadır.
2
LONDRA
Birleşik Krallık ve İngiltere'niin başkenti olan Londra, dünyanın en önemli finans ve iş merkezlerinden biridir. AB'nin en kalabalık ikinci kentidir ve yaklaşık 8 milyon nüfusu bulunmaktadır. Londra, en fazla beyaz ırkın dışındaki insanların yaşadığı bir şehirdir ve şehrin içerisinde 300 dilden fazla dil konuşulmaktadır. 
Dünyada en fazla hava trafiği görülen şehir olma özelliği taşımaktadır ve 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır ve en büyük havaalanı Heathwor'dur.
3
Tower Bridge
Londra'da bulunan bu köprü, Londra Kulesi'ne yakınlığından dolayı, "Kule Köprüsü" olarak adlandırılmıştır. 1894 yılından beri kullanılan bu köprü, dünyanın en önemli köprülerindendir ve yüksek iki seviyeden, iki tane yatay yürüyüş yolu ve aşağı taraftan da araba yolu ile birbirine bağlanmış iki kuleden meydana gelmektedir.
4
Tower of London / Londra Kalesi
Londra'nın merkezinde, Thames Nehri'nin kuzeyinde bulunan değerli bir tarihi yapıdır. I. William tarafından 1078 yılında yaptırılmıştır. Beyaz kule ismi ile bilinen, dörtgen yapısı ile de ünlüdür. Kulenin yapımındaki esas amaç, saray suçlularını ve kraliyet sarayı'nın tutulabileceği bi tutuk evi olarak kullanılacaktı fakat kulede bunların dışında idam ve işkence merkezi, devlet hazinesi, darphane, gözlemevi, cephanelik ve hayvanat bahçesi olarak hizmetleri bulunmaktaydı.
5
Buckingham Sarayı
1837 senesinden itibaren İngiltere Kraliyet Ailesi'nin Londra'dali yaşama alanlarıdır. Sarayda 775 oda bulunmaktadır. 57 Royal ve misafir yatak odası, 19 devlet odası, 188 personel yatak odası, 92 ofis ve 78 banyodan oluşmaktadır. Kraliyet törenleri, devlet ziyaretleri ve devlet atamaları bu sarayda yapılmaktadır. Saraydaki çok çalışma binası, İngiltere'nin anayasal monarji odak noktasını oluşturmaktadır.
6
Trafalgar Meydanı
Londra'nın merkezinde bulunan Trafalgar Meydan, aynı zamanda National Art Gallery'nin girişindeki meydandır. IV. George, 1820 yılında, alanın düzenlenmesi için yaşadığı dönemin önemli peyzaj mimarlarından olan John Nash'a görev verilmiştir ve şimdiki görüntüsüne ulaşması, Charles Barry'nin 1845 senesindeki uğraşlarından sonra olmuştur.
7
Westminster
City of Westminster, İngiltere parlamentosu'nun bulunduğu şehirdir. İçerisindeki yapılardan bazıları; Katolik Westminster Katedrali, British Broadcasting Corporation (BBC) merkezi, Madame Tussaud Müzesi, Londra Planetaryumu ve Albert Kraliyet Binası ve bunun yanında mağaza, otel, sinema, tiyatro da bulunmaktadır.
8
BATH
İngiltere'nin Güney Batı bögesindeki yerleşimdir.Yerel idaresi 1996 senesinden itibaren "Bath ve North Somerset / Tek Seviyeli Yerel İdare" merkezidir. Aquae Sulis ismindeki kaplıca, ilk olarak Romalılar tarafından şehre kurulmuştur. Şehrin ismi de ingilizcede banyo anlamı taşıyan "Bath" kelimesinden gelmektedir.
9
Pulteney Köprüsü
1977 senesinde tamamlanan bu köprü, İngiltere'nin Avon Nehri üzerinde bulunan köprüdür. Köprünün yapımı ile şehir Bathwick kasabasına bağlandı. Köprü, Robert Adam tarafından tasarlanmış ve köprünün başlangıç noktasının bitişine kadar karşılıklı sıralanmış dükkanlar bulunmaktadır.
10
Manchester
İngiltere'nin Kuzey Batısında bulunan bir merkezdir ve ülkedeki insan nüfusunun en fazla oluğu 6. şehirdir. 18. Yüzyılda, sanayileşmiş ilk ülkedir. Şehir, Kültür, Mimarlık, Bilimsel Çalışmalar, Spor Kulüperi, Müzik Sahnesi ve Sosyal Etkinliklerindeki başarıları ile ismini duyurmaktadır. Dünyanın ilk demiryolunun kurulduğu ve atomun parçalandığı ilk yer olmasıyla da önemi büyüktür. Chetham Kütüphanesi, Karl Marx ve Friedrich Engels'in "Komünist Beyannamesi" isimli kitabın yazıldığı yerdir. Londra ve Edinburgh'ten sonra gelen, yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen 3. şehirdir.
11
Cambridge
Londra'nın kuzeyinde, 105 km uzağındadır. Şirin kasaba ve köyleri etrafında bulunduran bu şehir, Silicon Fen olarak anılan yüksek teknoloji bölgesinin göbeğidir. Şehirde Addenbrooke Hastanesi önemli hastanelerdendir. Şehirde Hristiyan nüfusu ve kilise çok fazladır.
12
Cambridge Üniversitesi
Cambridge'de akla ilk gelenlerden biri de şüphesiz Cambridge Üniversitesi'dir. Üniversite, Cavendish Labratuvarı, Kings's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesini içerisinde bulundurarak en önemliler arasında yerini almıştır.
13
Newcastle upon Tyne
İngiltere'nin Kuzey Doğusu'nda ve Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır. İngiltere'nin en kalabalık 20. şehridir ve nüfusu ortalama 259.536'dir. Küçük bir şehir gibi görünse de kültürel aktiviteleri, tarihi binaları ve alışveriş merkezleri ile gelişmiştir. Şehrin her tarafını kaplayan, raylı metro hattı bulunmaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds ve York gibi güzel, önemli şehirlere hızlı tren bağlantısı vardır. Şehirde, Newcastle Universiyt ve Northumbria University olmak üzere 2 önemli üniversite bulunmaktadır.
14
Şehirde bulunan öğrenciler, şehrin ekonomisi ve sosyal yaşamlalrı için çok önemlidir. Bu şehir, ülkemizdeki Eskişehir ile benzerlik gstermektedir. Fiyatları pahalı olan İngiltere'nin, en ucuz şehirlerinden biridir. Uygun fiyatlardaki eğlence merkezleri, genç nüfusa çok iyi gelmektedir.
15
Liverpool
800 yaşında olan bu şehir, 2008 senesinde Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir ve şehirde bulunan bazı bölgeler daha çok önem kazanmıştır. "Liverpool Ortaçağ Ticari Liman Şehri" ismi altında "UNESCO Dünya Mirasları" arasında yerini almıştır. "Pier Head", "William Brown Sokağı" ve "Albert Dokları" en önemli yerlerdendir.
16
Liverpool Anglikan Katedrali
1904-1978 yılları arasında yapılam, Britanya adasında olan ve Hristiyan kiliseleri arasında 5. sırada olan bir katedraldir. Modern yapısının anı sıra gotik bir havası da vardır ve bazı İngiliz gözlemcilere göre de dünyanın en önemli yapıtlarındandır.
17
Katolik Liverpool Metropoliten Katedrali
Frederick Gibberd'in mimarlık yaptığı, 1962-1967 senesinde inşa edilmiştir. Modern bir mimari harikasıdır ve alt kısımdaki yuvarlakların üzerine geçirilen silindir şeklindeki yapı ve en üst kısmında kralın tacını andıran direkler dikkat çekmektedir. 
18
Birmingham
İngiltere'nin "West Midlands" Bölgesinde bulunmakta ve genellikle ılıman okyanusal iklimin görüldüğü bir şehirdir. 20. Yüzyıl içerisinde, ülkenin ekonomik niteliği geriye gitmiş ve yok olmuştur. Şehrin ekonomisini etkileyen, en önemli faktör, hizmet sektörüdür ve günümüzde de uluslararası ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Şehrin içerisinde 6 üniversite bulunduğundan dolayı Birmingham, Birleşik Krallık'ta en büyük yüksek eğitim merkezi olarak bilinmektedir.
19
Önemli kültür şehirlerinden biridir ve uluslararası bir üne sahiptir. En önemlileri şunlardır :
City of Birmingham Senfoni OrkestrasıBirmingham Kraliyet BalesiBirmingham Repretuvar TiyatrosuBirmingham KütüphanesiBarner Güzel Sanatlar EnstitüsüŞehir G8 Zirvesine 1998 senesinde ev sahipliği yapmıştır.
20
York
Yorkshire ve Humberside bölgesinde yer alan şehir, Ouse ve Foss nehirlerinin birleştiği noktada bulunmaktadır ve şehir 137.505 nüfusa sahiptir. Şehirde bulunan en büyük üniversite York Üniversitesi'dir ve şehir, Stirling Köprüsü Savaşı'nın ardından, İskoçlar adına William Wallace taradından işgale uğramıştır.
21
Oxford
İngiltere'nin tarihi ve kültürel açıdan önemli şehirlerindendir ve dünyanın en iyi üniversitesinin bu şehirde olmasından dolayı, kentte bir öğrenci şehri havası esmektedir. Dünyanın her tarafından gelen öğrencilrinden dolayı, çok kozmopolit bir şehirdir ve nüfus olarak da 150.000'dir.
22
Oxford Üniversitesi
Dünyanın en meşhur üniversitelerinden biridir ve en ünlü akademisyenlerin bulunduğu yerdir. Yeni profesörler de en yakın zamanda enstitülerden üniversiteye geçmişlerdir. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Stanford Üniversitesi, Konstanz Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Hong Kong Çin Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi'dir.
23
Brighton
İngiltere Manş Denizi kıyısında bulunan şehirdir. Yılda ortalama 8 milyon civarında yerli ve yabancı turistlere misafirlik yapmaktadır. Kentte, konferans turizm sayısı ciddi düzeydedir. Muhafazakar Parti, İşçi Partisi ve Sendikalar toplantılarını burada yapmaktadır.
24
Bournemouth
Londra ile arasında 170 km olan bu şehir, sahili, gece kulüpleri ve alışveriş imkanları ile bilinmektedir. Dil okulları çok sayıdadır ve Türkler, genelde dil okulu için burayı tercih ederler. Kentten 8 km sonrasında ise Bournemouth Uluslararası Havaalanı bulunmaktadır.
25
Bristol
Avon Nehri kenarında olan, Atlantik Okyanusu'na Bristol Körfezinde birleşen ve Severn Nehri Halici kenarları da olan, İngiltere'nin en büyük limanına sahip şehirlerdendir. Eğitim, kültür ve ticaret açısından da lider olan şehir; mühendislik, finansal servisler, medya-turim ve havacılık alanlarından ekonomik gücü ilerlemektedir. Bu şehir; eğlence, spor ve alışverişleriniz gibi ihtiyaçlarınız için de uygundur. 
26
Bristol şehri, karnavalları, festivalleri, müzikleri ile eğlenmek isteyen insanların da tercihleri arasındadır. Şehirde mükemmel bir ulaşım ağı bulunmaktadır. Şöyle düşünün Londra'ya sabah gidip akşam dönüyorsunuz. Mükemmel değil mi? Bristol Uluslararası Havalimanı büyümesinden dolayı uzak yerler de yakınlaşmıştır.
27
Chester
2001 verilerine göre, şehrin nüfusu 77.040 ve genel anlamdaki kentleşme ile birlikte nüfus 118.210'u bulmaktadır. Chester, önemli bir iş turizm merkezidir ve şehirde bulunan Eski Şehir Surları, Rows ismi berilen binalar, Alışveriş yolları da kenti, pozitif bir hale getirmektedir. Şehrin merkezi Town Hall'dur.
28
Roma Kalesi / Deva Victrix
Chester şehri kurulurken, Romalılar İngiltere'ye gönderirken Legir II Adiutrix ismi ile MS79'da kışla binası olan Deva Victrix'i inşa etmiştir. En büyük 3 Roma askeri üssünden biri olma özelliği taşımaktadır.
29
Chaster Town Hall 
Town Hall, Şehrin yöresel idare merkezidir. 1869 senesinde Gotik Uyanış tarzına göre, süslü bir mekan olarak yapılmıştıır ve yapıda biri diğerinden daha sivri olmak üzere iki kule yapılmıştır.
Dilara Karaca / NeOldu.com
30