Iğdır'da Gezilmesi Gereken Yerler

09 Mayıs 2016

Karakale Harabesi
Ermenistan sınırında, Urartular tarafından inşa edilen yerlerdendir. Bölgenin en iyi yerleşim yerlerinden olan Ortaçağ'a ait tarihi yeri görmeden şehirden ayrılmayın.
1
Meteor Çukuru
1892 senesinde, göktaşının düşmesi ile oluşan, dünttanın 2. büyük çukurudur. Çevresinde, işlenmiş taşlar ile karşılaşabileceğiniz yeri görmeli, zengin doğasında vakit geçirmelisiniz.
2
Selçuklu Kervansarayı
Asmaköyü Yolu üzerinde bulunan, 12. yüzyılda yapılan kervansaraylardandır. 1986 senesinde koruma altına alınan yeri görmelisiniz.
3
Ahura Harabeleri
Büyük Ağrı Dağı'nın kuzey yamaçlarında bulunan yerdir. M.Ö. 2. yüzyılda Artaksiyalı Krallığı döneminde kurulmuş yeri mutlaka görmelisiniz.
4
Tuzluca Tuz Mağaraları
Türkiye'nin 100 senelik tuz ihtiyacını karşılayabilecek güçteki yerdir. Günde 60 ton tuz üretebilen yeri mutlaka görmelisiniz. Ayrıca, solunum yollarına da çok iyi gelmektedir.
5
Koç Başlı Mezarlar
Iğdır Ovası'ndaki tüm eski mezarlıklarda bulunan koç başlı mezarlar, Karakoyunlular Dönemi'nden günümüze kalan yapılardandır. Mutlaka görülmeli.
6
Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi
1915-1920 seneleri arasında, Iğdır'da yaşanmış Ermeni saldırılarının sembolüdür. Şehrin en önemli anıtı ve müzesini gezmeden şehirden ayrılmayın. Ülkemizin en yüksek anıtı olma özelliğini de taşımaktadır.
7